Powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu. Jeżeli nie musimy to nie wychodźmy Jeśli nie mamy wyboru to po powrocie weźmy prysznic. Nie otwieramy okien w domach. Starajmy się oddychać nosem, a nie ustami. Gdy dotrzemy do miejsca zamieszkania warto wypić wodę lub sok sprawi to, że mniej szkodliwych pyłków dostanie się do płuc. W ogóle warto dużo pić płynów, gdyż nawilżają one naszą błonę śluzowa dróg oddechowych, która dobrze nawodniona lepiej spełnia swoją funkcję ochronną. Najbardziej naturalnym oczyszczaczem powierza w domu są rośliny doniczkowe. Działają one jak filtr powietrza. Co raz więcej osób sięga też po specjalistyczne oczyszcze powietrza np. model AP168W Warmtec, który skutecznie filtruje powietrze ze zbędnych zanieczyszczeń.
Choroby dróg oddechowych – rozedma płuc
Jest problemem, z którym często muszą się borykać starsi mężczyźni, choć nie tylko oni narażeni są na takie problemy z płucami. Rozedma płuc to choroba, której nie można lekceważyć, a walka z nią jest bardzo ważną sprawą. Jakie objawy mogą o niej świadczyć? W jaki sposób można chronić przed tym problemem swe drogi oddechowe?
Na czym polega rozedma płuc?
Głównym problemem w przypadku rozedmy stają się pęcherzyki płucne, które rozszerzają się i tracą swą elastyczność. Prowadzi to do pojawienia się problemów z oddychaniem, istnieje również spore ryzyko wystąpienia powikłań. Rozedma płuc często rozwija się jako skutek wcześniejszych problemów ze zdrowiem, a wśród pacjentów, którzy cierpią z jej powodu, dominują osoby już wcześniej leczące się z powodu astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli lub też bronchitu. Za rozwój tej choroby odpowiadać może również zanieczyszczone powietrze, a w szczególności kurz, szkodliwe dla zdrowia opary oraz dym tytoniowy.
Rozedma płuc – jakie objawy są typowe dla tej choroby?
Choroba ta objawia się w dość charakterystyczny sposób. Gdy drogi oddechowe cierpią z powodu rozedmy, zaczynają się problemy związane z oddychaniem. Pacjenci walczący z tym problemem dość głośno wciągają powietrze, mają tez problemy związane z jego wydychaniem. Problemem są też duszności, które pojawiają się przy najmniejszym wysiłku. Rozedma płuc może się też wiązać z takimi problemami, jak uporczywy kaszel, sine wargi oraz opuchnięta twarz. Brak odpowiedniego leczenia może z kolei prowadzić do poważnych problemów związanych z sercem oraz kłopotów związanych z wątrobą.
Bezcenna profilaktyka, czyli jak chronić swe drogi oddechowe?
Ponieważ leczenie rozedmy płuc jest zadaniem wyjątkowo trudnym, bardzo ważną kwestią w przypadku tej choroby staje się profilaktyka. Jej podstawą jest ochrona dróg oddechowych przed wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi, które są główną przyczyną późniejszych problemów. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej choroby, warto w porę nauczyć się trudnej sztuki prawidłowego, głębokiego oddychania oraz unikać tych miejsc, w których można się narazić na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Te osoby, które już cierpią z powodu rozedmy, o higienę w swym najbliższym otoczeniu powinny się zatroszczyć wyjątkowo starannie. W ich przypadku ważne staje się też unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który sprzyja nasilaniu się problemów z oddychaniem.
Zdjęcia pochodzą ze strony www.higieniczny.pl