piątek, 17 maja 2024 06:12
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Temat spalarni odpadów w Radomsku. Czy spalarnia to szansa na ciepło z odpadów?

8 sierpnia w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Spotkanie dotyczyło tematu planowanej budowy spalarni odpadów przy miejskiej ciepłowni.
Kliknij aby odtworzyć

  Cały czas mierzymy się z procesem transformacji energetycznej, a w zasadzie to proces ten już wkracza w zasadniczą fazę. Polska, podobnie jak inne kraje UE i reszty świata, będzie musiała odejść od tradycyjnego pozyskiwania ciepła z węgla. Ten proces musi nastąpić, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, w trosce o środowisko. Jest to konieczne, ponieważ sami możemy gołym okiem zaobserwować zmiany, jakie nastąpiły w klimacie 

  Oprócz problemów z ocieplającym się klimatem, mamy problem również z tonami śmieci. A co jeśli można pozyskać energię i pozbyć się chociaż części śmieci? O tym m.in. rozmawiano na spotkaniu z mieszkańcami Radomska w Urzędzie Miasta, podczas spotkania na temat planowanej budowy spalarni odpadów. Jak zapewnia Prezydent Radomska Jarosław Ferenc oraz Prezes PGK Radomsko Zbigniew Rybczyński, wspomniana spalarnia, mam być nowoczesną i ekologiczną instalacją. 

  Dzisiaj rozpoczynamy dyskusje i konsultacje na temat tego, czy w Radomsku powinna powstać instalacja do unieszkodliwiania odpadów typu RDF i Pre-RDF, aby zoptymalizować działania ciepłowni i obniżyć ceny ciepła, lub aby te ceny nie rosły oraz by obniżyć ceny odbioru odpadów, ale również, żeby utrzymać cenę odpadów. Spółka już zainwestowała w nowoczesną sortownię i tam odpady, które mogą być recyklingowane, już tam będą pozyskiwane. 

  Dlatego spółka wyszła z pomysłem, aby w jednym z kotłów, który w ciepłowni będzie budowany, aby służył on do spalania instalacji Pre-RDF i RDF czyli tych substancji, których już nie można wykorzystać. Do tej pory PGK musi płacić za odbiór takich śmieci.

  Cała instalacja ma być bardzo ekologiczna. Koszt budowy takiej instancji to ponad 140 mln – mówi Jarosław Ferenc Prezydent Radomska.
 

  Warto dodać, że Radomsko dostało promesę z Narodowego funduszu Ochrony Środowiska na budowę instalacji odpadów.

  Spółka postawiła na dywersyfikację źródeł ciepła. Planujemy wyjść z systemu ETS, czyli obniżyć moc kotłów opalanych miałem węglowym tak, aby być poniżej progu, gdzie jesteśmy zobligowani do opłaty  za emisję CO2, zastosować kotły gazowo-olejowe, zastosować kocioł biomasowy i kocioł na RDF i Pre-RDF.

  Tutaj musimy rozróżnić dwie rzeczy. Spalarnia odpadów, to jest rodzaj instalacji, która obniża ilość odpadów komunalnych, które są produkowane przez miasto i mieszkańców. Utylizacja polega na ich całkowitym spaleniu, natomiast instalacja, którą my będziemy tutaj budować, to instalacja termicznego przekształcania odpadów. Dzięki spaleniu wyselekcjonowanej frakcji RDF i Pre-RDF uzyskamy energię elektryczną i ciepło.

  Dodatkowo, jak wspomniał  pan Prezydent, ta instalacja jest instalacją bardzo drogą, a koszt jej budowy wynika z tego, że muszą być zastosowane najwyższe standardy, jeśli chodzi o emisję, m.in. stały monitoring i analiza spalin w kominie – mówi Zbigniew Rybczyński Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku Sp. z.o.o.

  Temat spalarni wzbudzał duże emocje wśród mieszkańców, dlatego zapowiedziane są specjalne konsultacje ze specjalistami, aby rozwiać wszystkie wątpliwości mieszkańców. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test