piątek, 10 maja 2024 06:37
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Obchody 11 listopada w Gminie Drużbice. Było odsłonięcie pomnika, była też gęsina

11 listopada w Gminie Drużbice nastąpiło odsłonięto świeżo odrestaurowanego pomnika lotników, którzy zginęli w katastrofie 4 września 1939 roku w miejscowości Patok. Była też tradycyjna gęsina.
Kliknij aby odtworzyć

  Dzisiaj wyjątkowy dzień, wyjątkowy z uwagi na to, że obchodzimy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości, ale wyjątkowy również dla mieszkańców Gminy Drużbice. Dziś odsłoniliśmy świeżo odrestaurowany pomnik lotników, którzy zginęli w katastrofie 4 września 1939 roku w miejscowości Patok. 3 żołnierzy zostało zaatakowanych przez niemieckie myśliwce i zginęli w swoim bombowcu  „Łoś”, którego makieta jest również przygotowana. 

  Dziś, dzięki staraniom moim, ale również dzięki dofinansowaniu z Urzędu Wojewódzkiego udało się odrestaurować pomnik, właściwie od podstaw. Było to bardzo ważne przedsięwzięcie ze względu na naszą lokalną tożsamość i przywiązanie do historii – mówi Tomasz Głowacki Wójt Gminy Drużbice.

To jednak nie koniec. Gmina Drużbice ma również swoje tradycje związane z dniem 11 listopada. 

  Gmina w sposób szczególny ten dzień 11 listopada świętuje, bo rzeczywiście elementów patriotycznych jest dużo, jest msza święta, odsłonięcie pomnika. Od wielu lat świętujemy dualistycznie mając coś dla ciała, i coś dla ducha. Na św. Marcina, nasze koła gospodyń wiejskich przygotowują gęsinę pod różnymi postaciami. 

  W tym roku ta gęsina będzie miała towarzystwo, ponieważ część kół przygotowuje rogale świętomarcińskie. Będziemy je próbowali przygotować w tradycyjnej specyfice, oczywiście nawiązując również do pewnych uwarunkować naszych terenowych, bo gęsina jest nieodłącznym elementem święta 11 listopada, ale przygotowana jest w sposób drużbicki, tradycyjny – dodaje Tomasz Głowacki Wójt Gminy Drużbice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Witold Włodarczyk 14.11.2022 23:02
To bardzo szlachetny czyn ale wymaga sprostowania informacja dot. PZL 37 Łos. Otóż załogę bombowca zestrzelonego w dniu 4 września 1939 nad miejscowością Patok stanowiło 4 zolnierzy. Trzech poległo śmiercią lotnika i spoczywają na cmentarzu w Druzbicach a czwarty pilot Łosia kpr. Kaczmarek uratował się skacząc z płonącej maszyny na spadochronie

Reklama
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test