środa, 15 maja 2024 02:36
Musisz to zobaczyć!
Reklama

11 Listopada – Biało-Czerwone Święto Radości

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Podolską z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku na temat historii Narodowego Święta Niepodległości oraz jego znaczenia dla Polski i Polaków.
Kliknij aby odtworzyć

  Dziś 11 listopada, jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. Jaka jest historia tego święta i jego znaczenia dla Polski i Polaków? 

  Dla kraju jest to najważniejsze święto. 11 listopada obchodzimy Odzyskanie Niepodległości prze Polskę. Tak naprawdę jest to data jedynie symboliczna. Jak doskonale wiemy, przez 123 lata Polska była krajem nieistniejącym, rozebranym przez trzech zaborców. Obywatele walczyli o to, aby niepodległość odzyskać, aby państwo wróciło jako całość oraz wróciło do czasów swojej świetności. 

  Musimy pamiętać o tym, że odzyskanie niepodległości nie jest jednorazowym wydarzeniem. Był to proces, który trwał przez wiele lat. Poprzedziło go i powstanie listopadowe, i powstanie styczniowe, a także różne ruchy narodowo-wyzwoleńcze i tak naprawdę dla Polaków największą szansą na odzyskanie niepodległości był wybuch I Wojny Światowej w 1914 roku. Dlaczego? Dlatego, że państwa zaborcze stanęły przeciwko sobie. Wywiązał się między nimi konflikt, który stał się później konfliktem międzynarodowym, światowym. Dodatkowo wewnętrzne kryzysy, przez które państwa zaborcze przechodziły, również dały Polakom szansę na ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. 

  11 listopada jest datą symboliczną i właściwie ta data pojawiła się jako święto dopiero w 1926 roku. Wiemy, że Józef Piłsudski 11 listopada 1918 roku przejął władzę w kraju, otrzymał od Rady Regencyjnej tę władzę, stał się zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i Naczelnikiem Państwa. Nikt wówczas nie mówił o tym, że to jest święto niepodległości i właśnie w listopadzie 1926 roku, kiedy Józef Piłsudski był Premierem w kraju i zarazem Ministrem Spraw Wojskowych, wydał dokument, który mówi o tym, że Świętem Odzyskania Niepodległości przez Polskę będzie dzień 11 Listopada. 

  Święto miało kilka zawirowań, bo w okresie II Wojny Światowej święto było zakazane przez okupanta. W roku 1945 władze w kraju zniosły to święto i powróciło dopiero w 1990 roku i od tego czasu możemy cieszyć się świętowaniem 11 listopada. 

  Warto wspomnieć, że powinno to być święto radosne, ponieważ świętujemy NIEPODLEGŁOŚĆ . Józef Piłsudski mówił: „Nie trzeba nam Zaduszek na rocznicę”, wręcz życzył sobie radosnych obchodów, koncertów, przedstawień teatralnych. I faktycznie, świętujemy radośnie. Mamy biegi uliczne, koncerty, msze święte i składanie kwiatów, ale również symbolem naszej radości jest wieszanie flagi biało-czerwonej, przypinanie kotylionów do ubrań.

Czy Radomsko ma jakiś związek z odzyskaniem niepodległości? 

  Radomsko jest wyjątkowym miastem, ponieważ w 1915 roku powstał tutaj swego rodzaju punkt werbunkowy Legionów. Możemy powiedzieć, że Radomsko jest kolebką dla III Brygady Józefa Piłsudskiego, stąd bowiem najwięcej żołnierzy wstąpiło do III Brygady i później ruszyło na front. 

  Działania punktu werbunkowego Legionistów, którzy przybyli do Radomska spowodowały, że te ruchy narodowo-wyzwoleńcze bardzo mocno się odezwały w mieście. Jako ważną informację musimy wspomnieć, a przy okazji mieszkańcy miasta powinni pamiętać, że 11 listopada to odzyskała niepodległość cała Polska, natomiast Radomsko odzyskało niepodległość 2 listopada, jako jedno z nielicznych miast. Było jednym z pierwszych, które tą wolność odzyskało.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test