środa, 5 października 2022 11:41
Pilne!
Reklama

Pożary w rolnictwie wywołały ogromne straty. Trzeba je liczyć w setkach tysięcy

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w rolnictwie? Co trzeba robić, aby ich unikać? Jakie straty spowodowały w ostatnim czasie? O tym wszystkim w rozmowie z Markiem Jeziorskim Oficerem Prasowym Komendy PSP w Radomsku.

  Niedawno nagrywaliśmy materiał o tym, że obecny rok jest wyjątkowo trudny, jeśli chodzi i ilość występujących pożarów. Dziś skupimy się na pożarach w rolnictwie. Trwają żniwa, czyli czas wytężonej  pracy dla rolników. Niestety i w tym roku odnotowano pożary w rolnictwie.

  Niestety nasze czarne statystyki nadal wzrastają i żniwa również się wpisują w ten obraz. Jeżeli chodzi o ten rok, mamy w porównaniu do ubiegłego, znaczący wzrost tych pożarów w rolnictwie i w uprawach. 

  Nasze statystyki pokazują, że w ubiegłym roku mieliśmy 140 tego typu pożarów, natomiast w tym roku, od stycznia do lipca, mamy ich 190, także w tej kwestii mamy znaczący wzrost tego typu interwencji – mówi Marek Jeziorski Oficer Prasowy Komendy PSP w Radomsku.

  Pożary w rolnictwie, to nie tylko pożary upraw. Bardzo często są to pożary maszyn rolniczych. Co jest przyczyną tego typu pożarów? 

  Jeżeli chodzi o tego typu pożary i ich przyczyny, to chciałbym zaznaczyć, że określamy zasadniczo wstępne, przypuszczalne przyczyny tego typu zdarzeń, natomiast z naszych statystyk wynika, że często przyczyną tego typu pożarów jest niewłaściwa eksploatacja i konserwacja, maszyn rolniczych, które są używane. 

  Są też inne przyczyny. Zdarzyło się również, że słoma lecąca z kombajn trafiła w napowietrzną linię energetyczną, później spadła na ściernisko, to się zapaliło i w ten sposób pożar zaczął się rozprzestrzeniać.

  Czy są jakieś zasady, których powinni przestrzegać rolnicy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru?

  Jeżeli chodzi o przepisy przeciwpożarowe, to przede wszystkim należy ich przestrzegać. W tym miejscu zachęcam rolników do odwiedzenia naszej strony internetowej (www.gov.pl). Tam znajduje się zbiór przepisów przeciwpożarowych, które jeśli się do nich zastosujemy, pomogą nam uniknąć niebezpiecznej sytuacji.

  Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby te maszyny, które pracują w polu podczas żniw, były we właściwy sposób konserwowane. Musimy pamiętać o tym, aby nie używać otwartego ognia, nie palic papierosów w takim suchym środowisku. Pamiętajmy również, że powinniśmy posiadać podręczny sprzęt przeciwpożarowy, aby móc zadziałać w pierwszej fazie pożaru. 

  Pamiętajmy o tym, że jeśli pożar rozwija się coraz bardziej i nie jesteśmy wstanie, ugasić go tym podręcznym sprzętem przeciwpożarowym, to musimy się ewakuować. Jeżeli jest to możliwe, to odpinamy tę maszynę rolniczą, którą mamy podpiętą do ciągnika i jak najszybciej oddalamy się  z tego miejsca. Były w tym roku przypadki, że rolnicy podczas tego typu pożarów zostawali ranni. Taki przypadek miał miejsce w Gminie Masłowice, gdzie rolnik został poparzony podczas takich prac polnych. 

  Oprócz tego, ze dochodzi do pożarów na polach, dochodzi do nich również podczas składowania płodów rolnych, czyli tworzenie tzw. stert, czy stogów. Ile takich pożarów odnotowano w zeszłym roku?

  W ubiegłym roku również mieliśmy dużo tych pożarów. Obszarem, w którym tych pożarów było najwięcej, była Gmina Wielgomłyny, która w statystykach rolnych, jeśli chodzi o  tego typu zdarzenia, wypadała czarno, bo była zaraz po Mieście Radomsku pod względem ilości pożarów.

Jeżeli chodzi o składowanie płodów rolnych, można szczegółowe informacje uzyskać na naszej stronie internetowej, jak te stogi z balów składować w sposób bezpieczny, tym samym minimalizując straty, nawet jeśli doszłoby do pożaru. Istotne są odległości, w jakich ta sterta będzie umieszczona od budynku. 

  Pożary w rolnictwie potrafią generować również olbrzymie straty materialne. 

  Owszem. W tym roku największe starty, jakie wystąpiły podczas pożarów w rolnictwie, były to pożary, w których spłonęły maszyny rolnicze. Takich pożarów generujących duże starty materiale mieliśmy dwa. W jednym spłonęła presa, w drugim presa razem z ciągnikiem. Niestety nie udało się tego ciągnika odpiąć. Było to w Gminie Wielgomłyny, w miejscowości Niedośpielin. 

  Straty z tych dwóch pożarów wyniosły około 570 000 zł – podsumowuje Marek Jeziorski Oficer Prasowy Komendy PSP w Radomsku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas
Reklama