Środa, 17 sierpnia 2022 00:27
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Kilka zasad prawidłowego i bezpiecznego wypoczynku w lesie

Wakacje to idealny czas, aby aktywnie i na świeżym powietrzy spędzać wolny czas. Można np. wybrać się na wycieczkę do lasu. Pamiętajmy o prawidłowym zachowaniu w lesie. Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa w Radomsku opowiada o kilku ważnych zasadach prawidłowego zachowania się w lesie.

  Wakacje trwają, a w zasadzie pierwszy miesiąc jest już za nami. Wiele osób uwielbia piesze wycieczki po lasach, jednak należy pamiętać, że w lasach jesteśmy tylko gośćmi i jako tacy, musimy się prawidłowo zachowywać. O czym musimy pamiętać, spacerując po lasach, czego np. nam nie wolno? 

  Zasad prawidłowego zachowania się w lesie jest wiele, natomiast nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i myślenia. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, jakie skutki może mieć nasze zachowanie, np. czy zapalając papierosa lub rozpalając grilla, nie spowodujemy pożaru. 

  Pamiętajmy również, żeby nie zaśmiecać lasów, a wszytki jakieś śmieci zabierać ze sobą i wyrzucać do śmietników. Łamanie takich przepisów, jak np. śmiecenie w lesie, może kosztować nas mandatami nakładanymi przez Straż Leśną czy Policję, dlatego nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i myślenia – mówi Piotr Szymocha Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa w Radomsku. 

  Dokładnie tak, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, pamiętajmy o tym. Pamiętajmy również o tym, by nie niszczyć roślinności, nie płoszyć zwierząt czy ptaków. Nie zrywajmy również niepotrzebnie roślin, ponieważ może okazać się, że zerwaliśmy roślinę, która jest pod ochroną. 

  Pamiętajmy również, że wypoczynek na świeżym powietrzu niesie kilka niebezpieczeństw, np. ugryzienia przez kleszcze lub inne niebezpieczne zwierzęta. Jedną z ważniejszych zasad jest to, żeby zabrać ze sobą telefon komórkowy, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. 

Wróćmy chwilę jeszcze do problemu zaśmiecania lasów. Jakie kary grożą za takie zachowanie?

  Wszystko zależy od tego, ile tych śmieci wyrzucamy, bo oprócz tego, że przy takim spacerowaniu po lesie zdarzają się pojedyncze śmieci, papierki po cukierkach, butelki po napojach, to zdarza się również wyrzucanie śmieci, nazwijmy to, na skalę przemysłową. Ktoś robi sobie porządek w swoim gospodarstwie i wywozi wszystkie zbędne śmieci do lasu.

  Kara zależna jest od tego, na jaką skalę te śmieci są wyrzucane. Kary mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset, ale mogą również wynieść i kilka tysięcy złotych.

  Pamiętajmy, że wyrzucone śmieci mogą być niebezpieczne również dla zwierząt. Mogą się zaplątywać w wyrzucone sznurki, mogą też wchodzić do butelek, z których nie potrafią wyjść i tego wszystkiego również musimy być świadomi – dodaje Piotr Szymocha Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa w Radomsku. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas