Środa, 17 sierpnia 2022 00:03
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Tak Bełchatów oddał cześć bohaterom Powstania Warszawskiego

Tak w Bełchatowie wyglądały uroczystości upamiętajcie 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tak Bełchatów oddał cześć bohaterom Powstania Warszawskiego

  W poniedziałek 1 sierpnia Bełchatów, jak wiele innych miast i miejscowości w Polsce uczcił bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy poświęcili życie w obronie swojego miasta, swojego kraju. O godz. 17:00 w mieście tradycyjnie zawyły syreny, chwilę później złożono kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian. Wieczorem zaś podczas koncertu w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki „wyśpiewano pamięć” o walczących z okupantem.

 

 Spotkaliśmy się tutaj, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy pomimo olbrzymiej dysproporcji sił postanowili, w myśl przygotowanego wcześniej planu, chwycić za broń i odzyskać to, co w ich opinii było najważniejsze – wolność. Powstanie, w podstawowym założeniu, miało pokazać zbliżającym się do Warszawy oddziałom sowieckim, że stolica, podobnie jak i cały kraj, ma już swojego gospodarza, a jest nim polski suweren. Niestety w związku ze splotem wielu niekorzystnych decyzji trwające 63 dni powstanie nie przyniosło zamierzonych przez jego organizatorów skutków. Ostatecznie w wyniku prowadzonych walk, pacyfikacji i masakr, śmierć poniosło ok. 16 tys. powstańców i blisko 200 tys. mieszkańców Warszawy. (…) Czytając pozostawione przez uczestników Powstania wspomnienia czy relacje, bardzo łatwo znaleźć można wspólny mianownik – uczucie odnoszące się do pierwszych chwil po wybuchu powstania. Tym towarzyszącym niemal wszystkim uczuciem był powiew wolności. Zapewne ten sam, który towarzyszył wcześniej obrońcom Radzymina, powstańcom wielkopolskim czy setkom tysięcy innych marzycieli upatrujących w działaniach swoich i swoich rówieśników jutrzenki niepodległości. Dziś warto zadać sobie pytanie: ile ze spuścizny naszych przodków pozostało w nas samych? Czy dziś zdolny bylibyśmy do jakichkolwiek wyrzeczeń, poświęcenia własnej wygody, komfortu i luksusu dla ratowania Ojczyzny? Jeśli we własnym sumieniu stwierdzimy, że nasza postawa mogłaby być inna, przypomnijmy sobie o celach przyświecających tysiącom powstańców warszawskich. Po to właśnie zostawili oni nam, swoim następcom, tę wielką spuściznę. Cześć i chwała Bohaterom! – mówił w trakcie uroczystości Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

  Na zakończenie uroczystości odbył się wyjątkowy koncert. specjalnie na tę okoliczność przygotowany koncert w ogrodach parafialnych przy parafii farnej. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci” czy „Marsz Mokotowa” – to tylko kilka z kilkunastu piosenek, jakie wspólnie wykonali zgromadzeni na koncercie „Wyśpiewajmy pamięć". Śpiew poprowadzili Edyta Jasińska, Elżbieta Wesołowska, Joanna Rydz wraz z młodzieżą z chóru Cantabile działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie: Martyną Kruk, Sebastianem Klockiem, Zuzanną Bielską, Gabrielą Kruk, Błażejem Owczarkiem. Towarzyszył im natomiast zespół, który tworzą pasjonaci muzyki patriotycznej i nie tylko. Przewodnikiem tej muzycznej podróży był zaś Andrzej Kilańczyk, który czytał fragmenty wspomnień osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim.

Pełną fotorelację odnajdą Państwo na stronie Urzędu Miasta w Bełchatowie. Link poniżej.

www.belchatow.pl


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas