Wtorek, 16 sierpnia 2022 23:54
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza? Lekarz tłumaczy

Sezon kleszczowy w pełni. Co zrobić w przypadku ugryzienia? Jak usunąć kleszcza? Na te i inne pytania odpowiada dr Irena Bareła,

Wakacje to czas, kiedy zdecydowanie będziemy częściej się przemieszczać. Będziemy odwiedzać lasy, parki, skwery. Takie wycieczki to idealna okazja dla kleszczy, które chętnie korzystają z nadarzających się okazji, aby znaleźć żywiciela. Jednak czy tylko w lasach, można złapać kleszcza? Otóż nie. Jak tłumaczy dr Irena Bareła, jest to jeden z popularniejszych mitów. Kleszcze mogą czaić się trawach, żywopłotach, drzewkach i w tedy też nas zaatakować. W lasach jest ich mniej niż kilka lat temu, ze względu na to, że w lasach jest coraz mniej ich naturalnych żywicieli. Kleszcze przebywają na wysokości maksymalnie do 1,5 metra, więc mit, że spadają z drzew również, należy obalić.

   Kleszcze występują w 3 postaciach rozwojowych. Jest to larwa, nimfa i postać dojrzała. Każda z tych postaci jest groźna i może przenosić choroby, żywi się krwią swojej ofiary, żywiciela. Aby przejść do następnego etapu rozwojowego, musi znaleźć sobie żywiciela, napoić się jego krwią i wtedy może przejść wszystkie z wymienionych etapów życia.

   Wśród najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza, babeszjoza oraz kleszczowe zapalnie mózgu. Miejsca, w które kleszcze najczęściej się przyczepiają, to miejsca dobrze ukrwione. Wtedy wbija swój aparat gębowy, który wcale nie ma postaci śruby, jak mówi jeden z mitów, lecz przypomina bardziej „szyszki świerka”. Wbijając się, jednocześnie się zahacza, dzięki czemu samemu ciężko mu odpaść z ciała żywiciela. Następnie wstrzykuje znieczulenie, przez co nie czujemy tego ukłucia, jednocześnie wstrzykując środek, który cementuje kleszcza, przez co nie może sam z siebie odpaść.

   Jeśli zdecydujemy się sami usunąć kleszcza, nie róbmy tego palcami, ponieważ możemy go zgnieść i wówczas również możemy się zarazić zarazkami, które przenosi. Nie naciskajmy również na napęczniałego kleszcza, bo możemy wcisnąć z powrotem tę zawartość. Znacznie lepiej do usuwania kleszcza użyć pęsety, igły, ewentualnie dostępne są specjalne urządzenia, które ułatwiają usunięcie kleszcza. Pamiętajmy, aby nie wykręcać kleszcza, tylko delikatnym, aczkolwiek zdecydowanym ruchem go usunąć w całości. Czasem jest to niemożliwe, ponieważ kleszcz zaczepił się w trudnym miejscu, albo jest zgnieciony, więc jeśli nie wyjdzie on w całości, pozostałe części ciała wyciągamy w ten sam sposób.

   Warto pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, dlatego warto zadbać również o naszych czworonożnych przyjaciół i sprawdzić, czy po spacerze nie mają kleszczy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas