Sobota, 2 lipca 2022 03:29
Pilne!
ReklamaKliknij po więcej szczegółów!

PROJEKT "ROZPOZNANIE I NEUTRALIZACJA ZAGROŻEŃ CBRN-E NA TERENIE OBIEKTÓW IK"

3 czerwca 2022 roku na terenie obiektu o skomplikowanej architekturze przemysłowej jakim jest PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi przeprowadziła ćwiczenia zgrywające, które były częścią projektu "Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK" dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
PROJEKT "ROZPOZNANIE I NEUTRALIZACJA ZAGROŻEŃ CBRN-E NA TERENIE OBIEKTÓW IK"

  W trakcie odprawy, która odbyła się 2 czerwca 2022 roku, zapoznano uczestników z założeniami poszczególnych epizodów ćwiczenia, zaprezentowano obiekt Elektrowni Bełchatów, omówiono zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas ćwiczeń. Ćwiczenia zgrywające miały na celu doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia oraz w zakresie sprawnego współdziałania funkcjonariuszy Policji nie tylko w ramach własnej formacji, ale również w kontaktach z przedstawicielami innych służb i podmiotów pozapolicyjnych. Podczas ćwiczeń został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach projektu, jak również nabyte podczas szkoleń umiejętności dotyczące wykorzystania i obsługi urządzeń. Ponadto scenariusz  został opracowany tak, żeby w warunkach zbliżonych do realnych sytuacji, umożliwić uczestnikom wykorzystanie zdobytej podczas projektu wiedzy i umiejętności prowadzenia prac na wysokości oraz w zakresie znajomości substancji CBRN.

  3 czerwca ćwiczenie odbywało się równolegle w trzech lokalizacjach. Scenariusz pierwszego epizodu zakładał wtargnięcie napastników do jednego z bloków przemysłowych elektrowni. Sprawcy pojmali kilku  zakładników, a ich uwolnienie wymagało zaangażowania zarówno negocjatorów policyjnych, jak i szturmu kontrterrorystów z Łodzi, Katowic, Wrocławia oraz Opola. Drugi epizod polegał na zlokalizowaniu podrzuconych przez intruzów urządzeń wybuchowych z czynnikami CBRN oraz ich  rozpoznanie i neutralizację. Dodatkowym utrudnieniem było umieszczenie przez jednego ze sprawców plecaka z nieznaną zawartością na chłodni kominowej. Sprawdzenie czy przedmiot stanowi zagrożenie pirotechniczne wymagało wykorzystania nie tylko wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia, ale także umiejętności pracy na wysokości. Działania te przeprowadził funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego na wysokości 90 m. Za całość działań w drugim epizodzie ćwiczeń odpowiedzialni byli funkcjonariusze Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego Policji woj. łódzkiego oraz Sekcji Minersko- Pirotechnicznej SPKP w Łodzi przy wsparciu technicznym ze strony Straży Pożarnej dysponującej specjalistycznym sprzętem, jak chociażby podnośnik wysokościowy. W trzecim epizodzie ćwiczenia zespoły DVI (disaster victim identification) przeprowadziły oględziny w związku ze śledztwem powybuchowym i identyfikacją ofiar zdarzenia masowego. Zespoły sformowane były z funkcjonariuszy wydziałów dochodzeniowo-śledczych i techników kryminalistyki komendy wojewódzkiej, komend miejskich/ powiatowych Policji woj. łódzkiego oraz prokuratorów i biegłych z katedry i zakładu Medycyny Sadowej Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie działań wdrożono nowoczesne metody dokumentowania miejsca zdarzenia w formie mapowania terenu przy użyciu skanera laserowego, drona oraz wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej.

  W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie kilkaset osób, w tym zespół obserwatorów, którego członkami byli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, insp. Jarosław Rybka, przedstawiciele Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, Komend Wojewódzkich Policji w Katowicach oraz  we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Obsługi Projektów MSWiA, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Projekt „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK” realizowany jest w partnerstwie przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi jako lidera oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie zdolności operacyjno – taktycznych trzech garnizonów Policji w zakresie prowadzenia działań minersko – pirotechnicznych na terenie obiektów IK. Wymaga to wdrożenie przez partnerów projektowych spójnych działań, którymi są m.in. zakupy sprzętu do identyfikacji zagrożeń CBRN oraz szkolenia z jego obsługi, szkolenia specjalistyczne, ćwiczenia policyjne, a także wdrożenie przez garnizony partnerskie przynajmniej jednej wspólnej procedury reagowania na w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa IK.
W ramach projektu „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK” przewidziane są jeszcze dwa podobne wydarzenia, które odbędą się na terenie woj. śląskiego oraz woj. dolnośląskiego jesienią tego roku.

Źródło: Łódzka PolicjaOceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dołącz do naszego Zespołu! Miejsce pracy: powiat bełchatowski   Co będzie należało do Twoich obowiązków: poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych wyjazdy reporterskie współpraca przy tworzeniu materiałów wideo zarządzanie treściami newsowymi w serwisie www   Nasze wymagania: czynne prawo jazdy kat. B Samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro Kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów Orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie Biegła obsługa mediów społecznościowych mile widziane doświadczenie   Co oferujemy: stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę) możliwość realizacji własnych pomysłów rozwój zawodowy przyjazną atmosferę w zgranym zespole   CV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected]   Do aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).   Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami. Dołącz do naszego Zespołu!
Napisz do nas