Sobota, 2 lipca 2022 03:17
Pilne!
ReklamaKliknij po więcej szczegółów!

W Kamieńsku odbyło się spotkanie dotyczące Transformacji Regionu Bełchatowskiego. Jakie plany na przyszłość mają samorządowcy?

24 maja w Gminie Kamieńsk odbyło się 2 z cyku spotkań Urzędu Marszałkowskiego z samorządowcami dotyczące Transformacji Regionu Bełchatowskiego.
Ładuję odtwarzacz...

Czego dokładnie dotyczą te spotkania?

  Jest to 2 z cyklu spotkań. Zapraszamy samorządowców i organizacje pozarządowe, żeby zebrać dodatkową listę wspólnych projektów ponad gminnych, które mogą przyczynić się do tworzenia nowych innowacyjnych miejsc pracy – mówi Maciej Kozakiewicz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego

 

  W dokumentach Plany Sprawiedliwej Transformacji zapisane są 3 cele operacyjne: ekonomiczne, społeczne i przestrzenne. Chodzi tutaj o to, aby wszystkie te cele uściślić, np. plany dotyczące programów efektywności energetycznej, czy rozwoju odnawialnych źródeł energii. Chodzi najogólniej mówiąc o to, aby maksymalnie wykorzystać tereny pogórnicze do dalszego rozwoju regionu. Cały proces będzie trwał aż do 2070.

 

Od dłuższego czasu słowo TRANSFORMACJA odmienia się przez wszystkie przypadki. Czy tak naprawdę jest się czego obawiać?

  Transformacja nigdy nie jest prostym procesem, ale najgorsze co można zrobić, to się jej bać. Jest ona nieunikniona i w związku z tym należy się do niej jak najlepiej przygotować. Bełchatów miał 50 lat temu swoje 5 minut i teraz również w wyniku polityki unijnej, zmian w politykach rządowych ma swoje kolejne 5 minut, ponieważ elektrownia jest głównym emitentem jednostkowym dwutlenku węgla i w związku z tym przewidziane są 340 000 000 zł € na procesy przygotowawcze po to, aby zbudować zupełnie nową gospodarkę w tym miejscu – dodaje Maciej Kozakiewicz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego

 

Jak Pan, jako Burmistrz ocenia tego typu spotkania?

  Myślę, że są to bardzo ważne spotkania. Proces jest bardzo trudny i długotrwały. Na szczęście będą na to środki unijne i to dosyć duże, bo to prawie 1,5 miliarda zł. Chodzi jednak o jak najefektywniejsze rozgospodarowanie tych środków, jak najlepszą ofertę dla gmin, ale też od gmin, bo samorząd w wielu przypadkach tym procesem transformacji w pewnym sensie będzie zarządzał, proponował pewne rozwiązania i szukał jak najbardziej optymalnych rozwiązać dla swoich mieszkańców – mówi Bogdan Pawłowski Burmistrz Kamieńska

Czy samorząd ma już jakieś pomysły?

  Pracujemy w tej chwili nad tym. Mamy jeszcze chwilę czasu. Niektóre działania muszą być skoordynowane. Zdajemy sobie sprawę z tego, że muszą być to rozwiązania nowoczesne, musi to być zagospodarowanie terenu, który posiadamy i który daje możliwości, jak np. Góra Kamieńsk. Muszą to być również nowoczesne technologie, rzeczy oparte o OZE czy o inne nowoczesne źródła energii, które będą się wpisywały w przyszłość, bo taki jest warunek pozyskania środków unijnych – dodaje Bogdan Pawłowski Burmistrz Kamieńska.

Jak ważne jest, aby pokazywać samorządom, jak może wyglądać przyszłość?

  To jest bardzo ważne, ponieważ chodzi tutaj o to, aby samorządy wspólnie zaczęły działać, ale przede wszystkim samorządy są ta główną nitką uwagi i to od nich zależy dobre rozpoczęcie działań.

  Należy zauważyć jeszcze jedną rzecz. Trzeba zauważyć, że w strategii  wpisany jest MOF. Pan Marszałek zadbał o to, aby dodatkowe środki wpływały na ten teren i to jest również godne podkreślenia, że cały czas myślimy o tym terenie – mówi Roman Sasin Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Łodzi.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dołącz do naszego Zespołu! Miejsce pracy: powiat bełchatowski   Co będzie należało do Twoich obowiązków: poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych wyjazdy reporterskie współpraca przy tworzeniu materiałów wideo zarządzanie treściami newsowymi w serwisie www   Nasze wymagania: czynne prawo jazdy kat. B Samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro Kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów Orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie Biegła obsługa mediów społecznościowych mile widziane doświadczenie   Co oferujemy: stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę) możliwość realizacji własnych pomysłów rozwój zawodowy przyjazną atmosferę w zgranym zespole   CV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected]   Do aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).   Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami. Dołącz do naszego Zespołu!
Napisz do nas