Sobota, 2 lipca 2022 04:52
Pilne!
ReklamaKliknij po więcej szczegółów!

Tak wyglądała akcja #ZobaczWięcej w Bełchatowie

21 maja w Bełchatowie odbyła się akcja #ZobaczWięcej. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na osoby chore, nie na samą chorobę. Mówi o zrozumieniu osób chorych, tolerancji, akceptacji osób borykających się z chorobą.
Ładuję odtwarzacz...

Jak narodził się pomysł na tę akcję?

    Sam pomysł akcji narodził się mniej więcej 3 lata temu. Finalizować zaczęliśmy go 2 lata temu. Zainicjowała to jedna dziewczyna chora na nowotwór. To ona zasiała takie ziarenko w mojej głowie, że tak niewiele trzeba, aby te chore dziewczyny poczuły się potrzebne i dowartościowane. Zaczęłam organizować sesję zdjęciową w moim mieście, Skierniewicach.

 Wypuściłam w mediach społecznościowych informację, że potrzebuję dziewczyn do fotograficznego projektu. W ciągu doby zgłosiło się około 500 osób z całej Polski. Zaczęłam sobie to logistycznie układać i tak powstało 12 miast, powołanych z każdego miasta zostało 12 koordynatorek i zaczęłyśmy działać. W tej chwili jesteśmy na półmetku. Jest to moje 6 z 12 miast i działamy – mówi Magdalena Rdest-Nowak, Autorka i Organizatorka projektu „#Zobacz więcej”.

  Pomówmy nieco więcej o samej nazwie projektu. „#Zobacz więcej”. Na co tak naprawdę ma zwracać uwagę akcja?

  #Zobacz więcej to składnia, z którą mamy do czynienia na co dzień. Gdy chcemy np. przeczytać jakiś artykuł w całości, musimy kliknąć to „Zobacz więcej”. Ten projekt trochę na tym polega, aby wcisnąć ten przycisk.

  Chcę przy okazji powiedzieć, że projekt nie jest skierowany tylko do kobiet. Biorą w nim udział same kobiety, ale tylko dlatego, że nie zgłosił się żaden mężczyzna. To nie jest projekt mówiący o chorobie, o chorowaniu. Nie z tej strony podchodzę do projektu. On mówi bardziej o zrozumieniu osób chorych, tolerancji, akceptacji osób borykających się z chorobą. Pod tą białą koszulą nie jest tylko nowotwór. Chodzi nam o to, żeby ludzie mieli świadomość, że to może być każda choroba jak depresja, jak choroba dwubiegunowa i wszystko, co tworzy jakąś historię w nas. Chodzi o to, abyśmy byli bardziej otwarci na drugiego człowieka, abyśmy widzieli człowieka w człowieku a nie tylko jego chorobę – dodaje Magdalena Rdest-Nowak, Autorka i Organizatorka projektu „#Zobacz więcej”.

  Jak udało się tę akcję sprowadzić do Bełchatowa?

  Był to trochę przypadek, ponieważ organizatorka i autorka projektu, Magda Rdest-Nowak, ogłosiła na Facebooku, że poszukuje dziewczyn do tego projektu. Zapytałam, czy będzie pod uwagę brała również Bełchatów i tym oto sposobem znaleźliśmy się na liście miast uczestniczących w projekcie.

  Chcemy pokazać, że mimo choroby i ciężkich momentów potrafimy cieszyć się z życia. Chcemy, aby zauważono w nas nie tylko osoby chore, ale również osoby, które cieszą się każdym dniem – mówi Urszula Smolarz, Koordynator projektu „#Zobacz więcej” w Bełchatowie.

  Jak pan ocenia tego typu inicjatywy i czy mężczyźni również powinni brać udział w takich akcjach?

  Świetna inicjatywa, pokazująca przede wszystkim, że człowiek nigdy nie straci godności ludzkiej i warto o tym pamiętać, niezależnie od tego, co nas w życiu spotyka, jakie choroby i sytuacje życiowe nas spotykają. Jestem pod wielkim wrażeniem całej inicjatywy. Akcja uruchomiła lawinę pozytywnych emocji.

  Choroby dotykają również mężczyzn, również kwestie nowotworowe. Wszyscy musimy sobie zdać sprawę, że choroba jest elementem naszego życia i nie możemy zamykać oczu i udawać, że jej nie będzie. Musimy o tym wspólnie dyskutować, prowadzić profilaktykę i wspólnie się wspierać – mówi Patryk Marjan.

  Jak wyglądało przygotowanie tej akcji od kulis?

  Staraliśmy się poruszyć niebo i ziemię, co nam się udało i efekty tego widać dzisiaj. Myślę, że jak na tak krótki okres czasu, jaki mieliśmy do przygotowania i na możliwości Bełchatowa to myślę, że bardzo fajnie to wszystko wyszło. Każdy z nas to robi, aby nagłośnić temat – mówi Sławomir Smolarz.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dołącz do naszego Zespołu! Miejsce pracy: powiat bełchatowski   Co będzie należało do Twoich obowiązków: poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych wyjazdy reporterskie współpraca przy tworzeniu materiałów wideo zarządzanie treściami newsowymi w serwisie www   Nasze wymagania: czynne prawo jazdy kat. B Samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro Kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów Orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie Biegła obsługa mediów społecznościowych mile widziane doświadczenie   Co oferujemy: stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę) możliwość realizacji własnych pomysłów rozwój zawodowy przyjazną atmosferę w zgranym zespole   CV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected]   Do aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).   Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami. Dołącz do naszego Zespołu!
Napisz do nas