Środa, 17 sierpnia 2022 01:11
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Zapraszamy na Wernisaż Wystawy “Verkreanto – Jan Depta. Malarstwo I Rysunek” do Muzeum Regionalnego w Radomsku

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wernisaż wystawy “VERKREANTO – JAN DEPTA.MALARSTWO I RYSUNEK”.

4 maja 2022 r. (sobota), godz. 17.30, Galeria Muzeum.

Wernisaż nastąpi podczas sobotniej NOCY MUZEÓW

Zapraszamy

Jan Depta – Verkreanto urodził się 6 grudnia 1949 r. w Radziechowicach Pierwszych koło Radomska. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dzieciństwa. Ukończył Niższe Diecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie (1965 – 1969) oraz Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu (1970). Na przełomie 1971 – 72 r. przeprowadził się do Trójmiasta. Po nawiązaniu kontaktu z Barbarą Massalską w latach 1973 – 1975 pracował jako pomocnik przy budowie witraży w kościele św. Barbary w Gdańsku i był wolnym słuchaczem Wydziału Malarstwa gdańskiej PWSSP pracowni prof. Jacka Żuławskiego. Około 1976 r. wrócił do Radziechowic, aby opiekować się chorymi rodzicami, utrzymywał się z pracy na roli. Po śmierci ojca (1982) zamieszkał w Krakowie, gdzie ukończył dwuletnie pomaturalne studium zawodowe z dyplomem technika ekonomisty. Pracował w wielu zawodach (m.in. w krakowskim MPK jako plastyk – zdobnik.). Na przełomie 1996 i 1997 r. przeszedł na rentę inwalidzką. Zapisał się do Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (1996) i w tym samym roku na IV Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych pt. “Grunt to rodzinka” otrzymał III nagrodę, medal autorstwa prof. B. Chromego oraz wyróżnienie honorowe za akwarelę pt. “Nierówni wobec siebie, zrównani wobec unicestwienia”. Obecnie mieszka i tworzy w Nowym Sączu.

Tematyka prac Verkreanto jest zróżnicowana: od pejzażu po życie społeczne. Ujawniają się w niej elementy alegorii, prymitywizmu, ekspresjonizmu, symbolizmu i surrealizmu. Tworzy w różnych technikach (ołówek, kredka, pastel, akwarela, tusz). Jan Depta brał udział w wielu plenerach i wystawach, był nagradzany w konkursach plastycznych.

Ważniejsze wystawy indywidualne:

1973 – Interclub, Klub Marynarzy i Portowców, Gdynia

1990 – Galeria NCK, Kraków – Nowa Huta

1995 – Klub Garnizonowy, Kraków

1999 – Kanoniczna 1, Galeria Sztuki Politechniki Krakowskiej, Kraków

2002 – Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ, Kraków

Źródło: Muzeum Regionalne w Radomsku


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas