Wtorek, 16 sierpnia 2022 23:29
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Poradnik Konsumenta: Black Friday – co warto wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

Już w najbliższy piątek wielkie święto obniżek cen i niesamowitych okazji – Black Friday. Warto jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami związanymi z zakupami, aby nie żałować dokonanych zakupów.

  Przed nami Black Friday. Telewizja, Internet, Radio, wszystko bombarduje nas informacjami o promocjach i niesamowitych okazjach. Bardzo często zdarza się, że trafiamy na informację o tym, że „towar jest przeceniony i nie podlega reklamacji”. Czy taka informacja jest zgodna z prawem?

  Tak, zdarzają się takie sytuacje, że niektórzy sprzedawcy podczas wyprzedaży zamieszczają informację o tym, że towar nie podlega reklamacji. Przekazanie takiej informacji jest niezgodne z przepisami prawa.

  Każdy towar, który jest wadliwy, kiedy taką wadę znajdziemy, możemy reklamować – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.

  Czy można zwrócić towar kupiony na wyprzedaży?

  W takiej sytuacji jest to dobra wola sprzedawcy. Doradzam przed zakupem zapytać się sprzedawcy, zasięgnąć informacji, czy będziemy mogli w konkretnym terminie zwrócić towar.

  Podczas wspomnianego Black Friday bardzo często kupujemy sprzęt RTV AGD czy odzież. Czy w przypadku obniżenia ceny na sprzęt lub odzież sprzedawca ma obowiązek poinformować konsumenta o cenie obowiązującej przed obniżką?

  Niestety, obecnie obowiązujące przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku na sprzedawcę, więc w takiej sytuacji konsument powinien przemyśleć swój zakup.

  Pan, jako Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, jakich rad udzieliłby konsumentom, którzy zdecydują się brać udział w tym „święcie niskich cen” – Black Friday?

  Jeżeli podczas Black Friday, ktoś się zdecyduje na dokonanie zakupu, to uważam, że powinien być to zakup przemyślany, żeby nie było później problemu ze zwrotem towaru, bo jak już wspominałem wcześniej, jest to dobra wola sprzedawcy, jeśli chodzi o przyjęcie zwrotu takiego towaru.

  Chciałbym tutaj też zwrócić uwagę na zakupy w Internecie. Może się okazać, że w tym czasie wielu internetowych oszustów wystawi fikcyjne oferty, fikcyjne obniżki cen. Konsument powinien sprawdzić, czy ma do czynienia z prawdziwym przedsiębiorcą, z prawdziwą ofertą. Może się okazać, że zamówi towar, a takiego towaru nie otrzyma, będzie kierował się wyprzedażą, obniżką ceny, to będzie kusić konsumenta, aby dokonać zakupu. Doradzam wcześniejszy kontakt telefoniczny ze sprzedawcą, żeby sprawdzić, czy faktycznie odbiera telefony, czy w ogóle istnieje taki przedsiębiorca.

  Dokonujmy zakupów u sprawdzonych sprzedawców. Podczas takich zakupów, zwracajmy uwagę w trakcie wyprzedaży, czy faktycznie mamy do czynienia z obniżką ceny. Taki towar, bardzo często z kontroli dokonywanej przez Inspekcję Handlową albo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bardzo często wynika, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z obniżką. Tydzień przed wyprzedażą, sprzedawcy podwyższają ceny, aby w trakcie Black Friday obniżyć, tym samym wracając do poziomu ceny np. sprzed tygodnia.

 Zwracajmy uwagę, czy podczas wyprzedaży towar nie jest wadliwy, oglądajmy ten towar. Oczywiście w takim przypadku będziemy mogli go reklamować, ale zdarza się, że wielu sprzedawców wykorzystuje sytuację i sprzedaje towar niepełnowartościowy – radzi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas