Wtorek, 16 sierpnia 2022 23:39
Pilne!
Reklama Kliknij po więcej szczegółów!

Co zrobić w przypadku kolizji z dziką zwierzyną?

Jesień to okres, kiedy dni są coraz krótsze, zmrok zapada szybciej co powoduje, że widoczność na drogach jest gorsza. Może się zdarzyć tak, że dojdzie do koalicji ze zwierzęciem leśnym. Co wtedy?

  Zapewne wiele osób miało odczynienia z taką sytuacją, kiedy wyskoczyło mu przed samochód dzikie zwierzę. Jesień to okres, kiedy zwierzęta coraz częściej przemieszczają się, przechodzą przez ulicę. Co zrobić w przypadku, kiedy dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem?  

  Rzeczywiście, jesień to jest taki czas, kiedy do tych kolizji z dziką zwierzyną dochodzi znacznie częściej. Myślę, że najważniejsze jest wtedy to, żeby zachować ostrożność, żeby zapobiegać tym kolizjom. Pomimo tego, czasami do takiej kolizji dojdzie i wtedy nie ma potrzeby informowania nadleśnictwa. Najważniejsze jest to, żeby zachowywać się, jak przy każdej innej kolizji. Musimy poinformować Policję oraz musimy zadbać o własne bezpieczeństwo, czyli jeżeli jest taka możliwość, to zjeżdżamy samochodem na pobocze. Staramy się zabezpieczyć ten teren, czyli rozstawiamy trójkąt ostrzegawczy, zakładamy kamizelkę i czekamy na przyjazd Policji.

  Musimy również wiedzieć, że Ustawa o Ochronie Przyrody, zobowiązuje nas do tego, żeby pomocy udzielić zwierzynie, ale w tym przypadku również sami nic nie robimy, czekamy na przyjazd Policji, która następie poinformuje odpowiednie służby. Dzika zwierzyna może być agresywna, no i może roznosić również różnego rodzaju choroby – mówi Magda Szczepaniak, Nadleśnictwo Bełchatów.

  Czy da się za taką kolizję znaleźć „odpowiedzialnego”?

  W takiej sytuacji może być kilka rozwiązań. Najważniejsza jest kwestia oznakowania drogi. Drogi są oznaczane znakami A-18b, czyli uwaga dzika zwierzyna, Jeżeli taki znak był ustawiony w miejscu, gdzie doszło do kolizji, to raczej nie ma szansy na uzyskanie odszkodowania. (Znak A-18b zobowiązuje nas do zachowania szczególnej ostrożności). Jeżeli takiego znaku nie było, to możemy domagać się odszkodowania od zarządcy drogi, ale tutaj też jest kwestia tego, że to na poszkodowanym spoczywa taka odpowiedzialność, żeby udowodnić, że to zarządca zaniechał jakiejś czynności i że jest to jego wina.

  Druga sytuacja jest taka, kiedy na danym terenie było jakieś polowanie. Trzeba się zorientować, czy na danym obwodzie łowieckim nie dobywało się polowanie. Można w takim przypadku domniemywać, że zwierzyna została spłoszona i wtargnęła na drogę w wyniku takiego polowania. Wtedy można starać się o odszkodowanie od zarządcy obwodu łowieckiego – dodaje Magda Szczepaniak, Nadleśnictwo Bełchatów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas