Niezawodny samochód kontra cena

  • 20.11.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Niezawodny samochód kontra cena
Czy warto jest przepłacać? Zapewne nie, jednak w przypadku wypożyczenia samochodu to spore ryzyko zaufać nie tylko nieznanej wypożyczalni, w dodatku o zaniżonej kwocie stawki dobowego wynajmu. Wybierając się w podróż, chcąc używać samochód zależy nam przede wszystkim na jego niezawodności. Nic gorszego niż wypożyczyć samochód uszkodzony, bądź grożący awaria na drodze.

Bezawaryjność floty pojazdów

Pewnym wyznacznikiem bezawaryjności może być rocznik pojazdu. Nowe samochody ulegają awariom zdecydowanie rzadziej niżeli starsze modele, nawet utrzymane w dobrym stanie. Zazwyczaj samochody w wypożyczalniach nie są starsze jak trzy lata, w niektórych wypożyczalniach wymieniane są co roku, co związek ma również z tym jaki ruch ma dana wypożyczalnia. Z założenie tej branży samochody winny być w nieustannym ruchu. Prócz tego że flota musi być odnawiana zadaniem wypożyczalni samochodów jest utrzymanie należytego stanu technicznego poprzez cykliczne przeglądy i bieżące naprawy. Im więcej eksploatuje się samochód tym napraw potrzeba więcej. To niezmiernie ważne aby nie narażać klienta na awarię auta.

Pełen komfort

Wbrew pozorom samochody na potrzeby wypożyczalni nie powinny by c w wersji podstawowej a jak najbardziej komfortowej. Klient korzystając z auta z wypożyczalni oczekuje pełnego komfortu podróżowania, prowadzenia, użytkowania. Wlicza się w to nie tylko akcesoria poprawiające jakość podróży ale także wszelkie zabezpieczenia, systemy bezpieczeństwa, wspomagania prowadzenia. W kontekście awaryjności kluczowe jest to aby wszystkie funkcje samochodu działały i były na bieżąco sprawdzane, serwisowe. Prócz bazy jaka stanowi samochód klient oczekuje także kompetentnej obsługi i kompletnej oferty uzupełniającej, opcjonalnych akcesoriów. Dla wielu osób jest to priorytet, zwłaszcza gdy zależy im na wypożyczeniu wraz z samochodem fotelików dla dzieci, czy bagażnika dachowego. Wynajem tychże akcesoriów w jednym miejscu wraz z samochodem jest warunkiem koniecznym, by skorzystać z oferty wypożyczalni.

Personel wypożyczalni

Kadra zatrudniona w wypożyczalni musi być elastyczna i komunikatywna wobec klienta. Rozpoznanie potrzeb i zaoferowanie optymalnych rozwiązań to podstawa. Nie chodzi o to, aby klientowi wcisnąć najdroższy samochód z kompletem usług dodatkowo odpłatnych ale o to by klient był zadowolony z zaproponowanego pojazdu. Obsługa winna być gotowa na udzielenie odpowiedzi klientowi na pytania związane z ekonomicznością poszczególnych samochodów, jak i dotyczących warunków wynajmu, praw i obowiązków względem powierzonego mienia. Prócz obsługi przed wynajmem i w trakcie rezerwacji, finalizacji umowy warto pamiętać, iż rol wypożyczalni się na tym nie kończy. W razie problemów z samochodem, awarii, wypadku itp. zdarzeń klient w pierwszej kolejności kontaktuje się z wypożyczalnią, co za tym idzie winna być ona dostępna pod telefonem, mailem non stop. W razie awarii pojazdu wypożyczalnia winna być gotowa natychmiast podstawić pojazd alternatywny.

Grupa Tipmedia
Zobacz także
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: