środa, 24 kwietnia 2024 05:08
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Poradnik Konsumenta: Usługi telekomunikacyjne. Jakie mamy prawa?

W dzisiejszym odcinku Poradnika Konsumenta porozmawiamy na temat tego, jakie prawa ma konsument, jeśli chodzi o usługi telekomunikacyjne.
Kliknij aby odtworzyć

  W jakim terminie abonent może zgłosić reklamacje świadczonych usług telekomunikacyjnych?

  Jeżeli chodzi o usługi telekomunikacyjne, termin na złożenie reklamacji wynosi 12 miesięcy od momentu wystąpienia niedogodności, nieprawidłowości np. otrzymaliśmy zawyżony rachunek mamy czas, aby złożyć reklamację 12 miesięcy – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.

  W jakiej formie abonent może zgłosić reklamację?

  Forma dozwolona w tym przypadku to forma pisemna, ustna, za pomocą poczty elektronicznej. Jeżeli chodzi o formę, która jest najlepsza, ja doradzam formę pisemną, dla celów dowodowych, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oczywiście również w salonie operatora możemy złożyć reklamację. Wówczas domagajmy się pisemnego potwierdzenia jej złożenia.

  Jeśli już zdecydujemy się na reklamację, to co powinna zawierać taka reklamacja usługi telekomunikacyjnej?

 Dane klienta, numer telefonu, jeżeli reklamujemy usługę telekomunikacyjną. Oczywiście najważniejsze to opisanie zdarzenia, które miało miejsce np. otrzymanie zawyżonej faktury. Zdarzają się również przypadki, że nie otrzymaliśmy w ogóle faktury, to również należy zgłosić taką sytuację.

  Jedną z ważniejszych spraw jest zgłoszenie żądania tego, czego się domagamy od operatora. Bez głoszonego żądania, tak naprawdę nie mamy do czynienia z reklamacją. Nie zapominajmy również o podpisie.

Ile czasu ma operator na udzielenie odpowiedzi w sprawie reklamacji?

  Operator powinien dochować terminu 30 dni kalendarzowych na udzielenie odpowiedzi w sprawie reklamacji. Oczywiście liczymy tutaj też soboty i niedziele, dni wolne od pracy, nie są to dni tylko robocze, więc mówimy tutaj o 30 dniach od momentu reklamacji, kiedy firma powinna udzielić odpowiedzi.

  Operator nie udziela odpowiedzi w sprawie reklamacji. Co wtedy?

  W takim przypadku oczywiście możemy nawiązać kontakt z operatorem, co się dzieje w naszej sprawie, czy została ona rozpatrzona pozytywnie. Jeżeli operator nie nawiązuje z nami kontaktu, nie udziela odpowiedzi na reklamację, powinniśmy zgłosić sprawę do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta lub do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

  Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się konsumenci, jeśli chodzi o problemy z usługami telekomunikacyjnymi?

  Jak wspomniałem na początku, najczęściej są to sprawy związane z rachunkiem, najczęściej jest to zawyżony rachunek za telefon, za internet. Zdarzają się też sytuacje, że klient zgłasza nieprawidłowości, że umowa, którą zawarł, nie jest świadczona w sposób taki, w jaki została uzgodniona. Często są to zmiany warunków umowy, np. operator dzwoni do klienta, proponuje zmianę warunków umowy a później, jak się okazuje, usługa świadczona jest na innych warunkach np. jest wyższy abonament niż ustalono. Są też sytuację, kiedy klient twierdzi, że w ogóle nie dokonał zmiany warunków umowy, a widnieje podpis pod dokumentem. Zgłaszane są sytuacje, że podpis został podrobiony przez daną osobę.

  Jeżeli chodzi o internet, brak świadczenia usługi, brak dostępu do internetu to są najczęściej zgłaszane sprawy, jeżeli chodzi o sługi telekomunikacyjne – podsumowuje Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ogłoszenia
Reklama
News will be here
Napisz do nas
Reklama
test