Za nami pierwszy miesiąc nauki. Jak uczniowie odnajdują się w nowej/starej rzeczywistości?

  • 04.10.2021, 17:00
  • Redakcja lokalna.news
30092021-gomunice-rok-szkolny.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pierwszy miesiąc nauki stacjonarnej za nami. Po nauce zdalnej przed komputerami, uczniowie powrócili do nauki w szkolnych ławkach. Odwiedziliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gomunicach, aby spytać, jakie wnioski nasuwają się w nauczycielom po tym pierwszym miesiącu nauki, czy uczniowie mają jakieś problemy w nauce i jak szkoła stara się rekompensować uczniom okres nauki zdalnej.

  Za nami pierwszy miesiąc nauki w trybie stacjonarnym. Oczywiście temu powrotowi towarzyszyła ogromna niepewność i obawy, jaki ten rok będzie. Cały czas pracujemy oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym. Uczniowie zobowiązani są do noszenia maseczek w przestrzeni ogólnej, czyli na korytarzach, w toaletach wszędzie tam, gdzie przebywają z większą grupą koleżanek i kolegów. W klasach, gdzie odbywają się zajęcia, pracujemy bez maseczek. Wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe, czyli przed wejściem do szkoły, na korytarzu szkolnym znajdują się ogólnodostępne płyny do dezynfekcji. Uczniowie mają pełną informację o tym, jak korzystać z maseczek, jak zdejmować maseczki, jak powinno się dezynfekować ręce. W pełni przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego – mówi Urszula Andrulewicz, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gomunicach.

Jak uczniowie odnajdują się w nowej/starej rzeczywistości?

  To, co uczniom towarzyszy po powrocie do stacjonarnej formy nauki, to przede wszystkim zauważmy u uczniów pogorszenie koncentracji, zachowania uwagi w pełnej grupie, w której pracują. Oczywiście nauka zdalna odbywała się w domu, uczniowie pracowali przy własnych biurkach, we własnym środowisku domowym, natomiast w szkole znowu trzeba się pewnych zasad i nawyków nauczyć.

  Zauważyliśmy też pogorszenie ocen szkolnych. Pewnie wynika to również z tego innego trybu nauczania. Wiadomo, że uczniowie muszą się przestawić na tą prace szkolną. Zauważyliśmy również, że uczniom trudno pracować w grupach. Staramy się prowadzić jak najwięcej zajęć, które integrują grupę klasową – dodaje Urszula Andrulewicz, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gomunicach.

Jak szkoła stara się pomóc uczniom po powrocie do nauki stacjonarnej?

  Staramy się organizować jak najwięcej imprez i uroczystości, które zrzeszają społeczność szkolną. Wykorzystywaliśmy teraz dość dobrą cały czas pogodę, więc dużo inicjatyw odbywało się na świeżym powietrzu. W ten sposób, wszyscy razem mieliśmy Narodowe Czytanie, gdzie uczniowie klas 4-8 na boisku szkolnym, wraz z przedstawicielami osób dorosłych w tym Narodowym Czytaniu uczestniczyli.

  Proponujemy uczniom jak najwięcej inicjatyw, które będą ich motywowały do wspólnej pracy, do pracy grupowej. I tak w klasach 1-3 ukazał się już pierwszy numer gazetki szkolnej. Jest to gazetka pt. „Miś i Laleczka – pomysłów pełna teczka”. To gazetka wydawana właśnie systemem tradycyjnym. Chcieliśmy trochę odciągnąć naszych uczniów od komputerów, ponieważ wiadomo, że podczas nauki zdalnej, ilość godzin spędzonych przed komputerem była znaczna.  

  Proponujemy uczniom dużo zajęć na dworze, staramy się, aby uczniowie w miarę możliwości wychodzili na dwór. Organizujemy również wiele wycieczek. Staramy się zaproponować również takie inicjatywy jak przyjazd filharmonii.

  Przedszkolaki uczestniczą w programie „przedszkoliada”, jest to program współfinansowany przez rodziców razem w organem prowadzącym. Mają dodatkowe zajęcia taneczne.

  Nasi uczniowie z klas 4-8 mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Są to zajęcia sportowe. Są to zajęcia tzw. SKS realizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Są to zajęcia organizowane wspólnie z Łódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym. Te zajęcia realizuje trzech nauczycieli. Są to 3 grupy, po 2 godziny. Wśród zajęć są np. rajdy rowerowe. Są również zajęcia, które realizujemy wspólnie z zarządem PGE Skra. Jest to akademia siatkówki Skry Bełchatów.

  Zajęć sportowych, tanecznych i na świeżym powietrzu mamy naprawdę dużo i każdy z uczniów znajdzie coś dla siebie – podsumowuje Urszula Andrulewicz, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gomunicach.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe