piątek, 19 kwietnia 2024 03:53
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Warsztaty tkactwa z Muzeum Regionalnym w Radomsku. Czego najmłodsi mogli się nauczyć?

Muzeum Regionalne w Radomsku zorganizowało niezwykle ciekawe warsztaty wakacyjne dla dzieci. Mowa tutaj o warsztatach tkackich, na których najmłodsi mogli poznać techniki wykonywania tkanin zupełnie tak, jak przed laty.
Kliknij aby odtworzyć

   Muzea to swoiste wehikuły czasu. Dzięki temu można niemal cofnąć się w czasie i poznać zwyczaje, kulturę, a nawet codzienne czynności z dawnych lat. Tym razem w Muzeum Regionalnym w Radomsku, najmłodsi mogli zobaczyć, jak wyglądało tkactwo. Temu właśnie służyły warsztaty tkackie.

   Warsztaty tkackie rozpoczęły się w tym tygodniu, dokładnie rzecz ujmując wczoraj (06.07.2021). Są to warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Na tych warsztatach, dzieci poznały budowę tradycyjnego warsztatu tkackiego, mogły również spróbować utkać fragment tkaniny, natomiast swoje niewielkie próbki mogły wykonać na specjalnych małych ramkach, podczas tych warsztatów – mówi Barbara Sitek, Kustosz, Etnolog w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

Jak widzimy, chętnych przybyło sporo. Czyli ogólnie jest duże zainteresowanie tymi warsztatami?

   Tak, jest duże zainteresowanie. Niestety ze względu na pandemię, musieliśmy tutaj ograniczyć ilość dzieciaków, ale bardzo chętnie zarówno dziewczyny, jak i chłopcy biorą udział w tych warsztatach. Jest to coś innego. Do tej pory mieliśmy różnego rodzaju plastyczne warsztaty. Tutaj, na warsztatach tkackich, dzieci mogły poznać też budowę tradycyjnej tkaniny, mogły zobaczyć, jak wyglądają np. zapaski w naszych magazynów muzealnych, czy też na stałej wystawie etnograficznej.

  Warsztaty prowadzą dwie panie, Pani Katarzyna Jurkowska, i Wioletta Pisarska, i to pod ich okiem dzieci wykonują tkaniny – dodaje Barbara Sitek, Kustosz, Etnolog w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

Co dokładnie dzieci wykonują podczas tych zajęć?

   Dzieci w ciągu 3-dniowych warsztatów pracują na ramkach tkackich. Celem naszym jest przybliżenie technik tkackich, które dawniej były wykorzystywane na tradycyjnych krosnach, natomiast dzieci wykonują takie same tkaniny, tylko że na malutkich rameczkach.

  Wykorzystujemy do tego wełnę, materiał, który jest przygotowany, odpowiednio pocięty i w ten sposób powstają tkaniny, które są odzwierciedleniem, które kiedyś powstawały na tradycyjnym krośnie – mówi Katarzyna Jurkowska, Wiejska Pracownia Rękodzielnicza Sielskie Sioło

Dzieci mogły również zapoznać się z działaniem tradycyjnych maszyn tkackich

   Jest to tradycyjny warsztat tkacki, inaczej zwany krosnem. Warsztat ten służy do tkania tkanin oraz chodników pasiaków. Możemy je wykonywać z wełny oraz materiałów recyklingowych.

   Nie jest trudno nauczyć się tkać na tym warsztacie. Tutaj mamy taki warsztat, mały przystosowany specjalnie dla dzieci, aby one mogły zobaczyć, jak kiedyś wyglądało to rzemiosło, jak się pracowało na warsztacie. Docenić również to, że było to zajęcie bardzo pracochłonne  i czasochłonne – mówi Wioletta Pisarska, Fundacja Kalina.

Warsztaty trwają do 8 lipca 2021 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test