sobota, 30 marca 2024 04:26
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Co trzeba mieć w głowie, aby wsiadać pod wpływem za kierownicę?

W Radomsku w ostatni weekend doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych. Obaj kierujący mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Kliknij aby odtworzyć

   Policja nieustanie apeluje, media przypominają, powstają specjalne kampanie, które proszą o jedno – PIŁEŚ? Nie KIERUJ POJAZDEM! Mimo ty ciągłych apeli nadal liczba osób kierujących pod wpływem jest duża. W ostatni weekend doszło w Radomsku do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych.

   Zgadam się, mimo apeli Policjantów i innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa, Policjanci w dalszym ciągu zderzają się z nietrzeźwymi, kierującymi na drodze. Tym razem nietrzeźwi, o których mowa, doprowadzili do zdarzeń na osiedlu przy ul. Jagiellońskiej w Radomsku i przy ul. Brzeźnickiej.

   W tym pierwszym zdarzeniu kierujący Nissanem stracił panowanie nad samochodem i wjechał w zaparkowane pojazdy. Doprowadził do wywrócenia pojazdu. W drugim przypadku kierujący Audi również stracił panowanie nad pojazdem i uderzył znanego lokalnej społeczności „Wioślarza”, znajdującego się przy Miejskim Domu Kultury. Obaj panowie byli nietrzeźwi. Każdy z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

   Za swoje niewłaściwe zachowania oczywiście odpowiedzą przed Sądem. W pierwszym przypadku mężczyzna dodatkowo nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, z tego względu, że już wcześniej został skazany prawomocnym wyrokiem za kierowanie pod wpływem alkoholu.

   Warto zaznaczyć, że Policjanci, przez pierwszych 5 miesięcy tego roku, przeprowadzili ponad 3000 kontroli, jeżeli chodzi o stan trzeźwości i ujawnili 60 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi, czyli samochodami. Druga liczba dotyczy nietrzeźwych rowerzystów. Warto zaznaczyć i należy podkreślać, że zarówno kierujący samochodami, jak i nietrzeźwy rowerzyści stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi kom. Aneta Wlazłowska, Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu?

   Kodeks Karny Przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, jeżeli mówimy o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości. Warto zaznaczyć, że dodatkowo osoba taka musi zapłacić grzywnę. Orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów i dodatkowo, musi pokryć koszty szkody, jaką wyrządził dany nietrzeźwy. Jeżeli chodzi o dotkliwość finansową, jest ona znaczna – dodaje kom. Aneta Wlazłowska, Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Jak nietrzeźwi zatrzymani tłumaczą swoje postępowanie?

  Zazwyczaj nie potrafią logicznie wytłumaczyć swojego zachowania. W jednym z ostatnich przypadków sprawca prosił świadków, aby nie wzywali oni Policji, bo będzie miał problemy, że trafi do więzienia, czyli ten mężczyzna najprawdopodobniej zdawał sobie sprawę z tego, że postąpił niewłaściwie, a mimo wszystko nie potrafił walczyć ze swoimi słabościami i wsiadł po pijaku do samochodu.

   Inne przypadki są równie lekkomyślne, np. „Śpieszył się do dziewczyny”, „Śpieszył się do szpitala”, różne wytłumaczenia znajdują. Dopiero kiedy wytrzeźwieją to wtedy, następuje racjonalne myślenie, ale jest już za późno – mówi nam kom. Aneta Wlazłowska, Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

   Nie wiadomo jakie kary byłyby skuteczne, aby ludzie przestali wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu. Można tylko apelować i edukować licząc, że w końcu ludzie się opamiętają. Być może część z nich się opamięta dopiero wtedy, jak dojdzie do tragedii, ale wtedy będzie już za późno.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test