Sukces działaczy Polski 2050 w kwestii Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030

  • 06.05.2021, 17:16
  • Redakcja lokalna.news
Sukces działaczy Polski 2050 w kwestii Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego…
6 maja pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa Polski 2050. Udział w niej wzięli posłanka Polski 2050 Hanna Gil-Piątek, przedstawicielka łódzkich struktur Patrycja Borkowska oraz Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Paweł Drążczyk. Zebrani tam przedstawiciele Polski 2050 wnieśli 21 uwag do tematu Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 z czego 90% zostało przyjętych do strategii.

   O wielkim sukcesie mogą mówić przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni. Otóż 90% zgłoszonych przez nich poprawek w temacie Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 zostało przyjętych do strategii.

Hanna Gill-Piątek

   “Złożyliśmy uwagi do strategii formalną ścieżką, zachęcając do tego mieszkańców województwa łódzkiego. Dziś możemy mówić o sukcesie, bo wprowadzono prawie wszystkie proponowane przez nas zapisy, łącznie z zupełnie nowym rozdziałem na temat przyszłości Bełchatowa, o który apelowaliśmy.

   Podobnie postąpiliśmy niedawno na szczeblu centralnym, wnosząc uwagi do Krajowego Planu Odbudowy. Drogą formalną, nie w zaciszu gabinetów. Duża część naszych wniosków została przyjęta, zarówno te wzmacniające samorządy, jak i pozwalające na wzmocnienie energetyki wiatrowej. Dzięki uruchomionej przez Polskę 2050 specjalnej stronie z uwagami wzmocniliśmy głos obywateli w konsultacjach. Oceniamy, że ⅕ uwag do KPO została wniesiona dzięki naszej akcji.

Paweł Drążczyk

   Wymienił szczegółowo niektóre z przyjętych poprawek, m.in. pojęcie medycyny przeciwstarzeniowej i propozycji w zakresie kształcenia kadr medycznych i zwiększania liczby personelu medycznego na terenie województwa. Wspomniał także o “Nowoczesnej energetyce w województwie” jako celu operacyjnym w zakresie elektroenergetyki w kierunku niskoemisyjnych rozwiązań. Poświęcono kilka pełnych stron regionowi Bełchatowskiemu i jego problemom. Wreszcie, zniknął zapis o „bezzwrotnym wsparciu dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą” - chodziło o jego większą precyzję uniemożliwiającą jego nadużycia.

Patrycja Borkowska

   Wprowadzono także wiele dodatkowych przypisów, których liczba wzrosła prawie o połowę, co spowodowało, że obecnie wiadomo skąd pochodzi dany zapis, jaka jest jego podstawa bądź jakie znaczenie ma zastosowane pojęcie.

 

   Oczywiście kilku rzeczy nie udało się uwzględnić. To, czego nie udało się wprowadzić dotyczy wskaźników monitorowania realizacji strategii. Wszystkie bowiem wymienione działania i ich kierunki są bardzo ważne społecznie i to w wielu aspektach. Art. 11 ust. 1c, pkt 3 Ustawy o Samorządzie Województwa stanowi, iż strategia rozwoju województwa zawiera oczekiwane rezultaty planowanych działań, w tym w wymiarze przestrzennym oraz wskaźniki ich osiągnięcia. Niestety projekt w wielu przypadkach nie zawiera tych wskaźników lub wymagają one dopracowania albo wskaźniki te nie mają związku z opisanymi działaniami

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Aro
Aro 06.05.2021, 20:49
Program wyborczy tej parti finansowanej z DE to likwudacja najwiekszego skarbu Polski czyli węgla. I kupno prądu od braci z zachodu. Zamiast rozwijać energetyke węglowa jak Japonia to cofamy się. Japonia inwestujecw węgiel i tworzą zeroemisyjne elektrownie węglowe. Tak 0emisji co2!! Ale po co, lepiej poprostu pozamykać i po problemie...

Pozostałe