sobota, 20 kwietnia 2024 11:54
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji to pierwszy krok, w stronę nowego rozwoju regionu Bełchatowa

18 marca podpisano list intencyjny pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną i Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Jest to pierwszy konkretny krok, przybliżający proces transformacji energetycznej.
Kliknij aby odtworzyć

   Transformacja energetyczna to proces, który zbliża się dużymi krokami. Jest to proces nieunikniony, ale daje też szansę, aby wykorzystać go do rozwoju na każdym szczeblu. Trzeba jednak się do niego odpowiednio przygotować, bo nie będzie to łaty proces,. Pierwszy poważny krok ku temu, aby dokonać nowego rozwoju, nowego rozdania w historii Bełchatowa, dokonano 18 marca, podpisując list intencyjny w sprawie powstania Centrum Rozwoju Kompetencji. Czym właściwie będzie to Centrum?

   To pierwszy krok, który robimy na drodze do nowego rozwoju tego regionu, bo tak to widzimy, tak widzimy nasze zadanie. Naszym zadaniem jest to, żeby dać temu regionowi nową szansę. Jeżeli dojdzie do transformacji energetycznej, to ludzie tutaj mieszkający muszą mieć perspektywę, muszą mieć nowe zawody i to takie zawody, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. Chcemy te zawody uruchomić i to Centrum Rozwoju Kompetencji ma pomagać, przede wszystkim pracownikom, którzy obecnie są zatrudnieni w kopali i którzy chcieliby kształcić się w innych zawodach, chcieliby to unowocześnić i zobaczyć siebie w tej nowej perspektywie. Zależy mi na tym, żeby to również dotarło do ludzi młodych, ponieważ warto ich zatrzymać, Warto zatrzymać ludzi mieszkających tutaj, którzy wiązali swoją przyszłość, bo przewidywali, że będą zatrudnieni, takie wykształcenie też uzyskali czy uzyskują w tej chwili, to do nich tez to adresujemy, oni też powinni być objęci naszą pomocą mówi Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Czyli jest to ogromna szansa dla Bełchatowa?

   Myślę, że to jest przede wszystkim duże wyzwanie, żeby tę szansę zrealizować, ale zależy nam na tym. Znaleźliśmy świetnego partnera, PGE jest równie zainteresowane, jak my tym, aby tę pomoc zapewnić i chciałbym bardzo, żeby powstał tutaj taki „Nowy Bełchatów”, aby nastąpił nowy rozwój tego miasta. Wydaje mi się, że jeżeli to dobrze zrobimy, tę szansę stworzymy – dodaje Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego

Podczas konferencji odwołał się Pan do swoich marzeń, jakoby Bełchatów miał być drugą Doliną Krzemową. Czy są szanse, aby tak się stało?

  Tak jak powiedziałem, to Centrum jest pierwszym krokiem, Ja sobie wyobrażam, być może powie ktoś, że to tylko marzenia, ale ja mam takie plany, chciałbym, żeby tak było, żeby tu powstały szkoły, chciałbym również, aby tutaj znalazły się uczelnie. Chciałbym, aby to było miejsce nowoczesnych technologii, żeby to było miejsce, które rzeczywiście będzie dawać pewien blask, nie tylko na ten region, ale i na całe województwo, całą Polskę. Chciałbym, żeby kształciło nowoczesną kadrę technologiczną, to jest to, co być może przeniesie efekt taki jak ta słynna Dolina Krzemowa. Tak jak powiedziałem, tam Uniwersytet Stanford dał ten początek Dolinie Krzemowej, my mamy to Centrum. Oczywiście, to jest mały krok, musimy wziąć pod uwagę proporcje, ale mam nadzieję, że zbudujemy tego typu miejsce na ziemi bełchatowskiej – mówi nam Marszałek Województwa Łódzkiego

Wiemy już, jak ważne jest powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji, ale co będzie się działo tak właściwie w tym Centrum?

   Przed polską energetyką ogromne wyzwania. Polska energetyka staje przed wielkim procesem transformacji, który będzie się wiązał z powołaniem nowych inwestycji. Dzisiaj powołanie Centrum Rozwoju Kompetencji, które będziemy realizowali wspólnie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego, jest pierwszym krokiem ku temu, aby region Bełchatowa ku transformacji rozpoczął bardzo konkretne działania. Mamy zamiar rozpocząć działalność od 1 września. Będziemy w pierwszym okresie kształcili w specjalnościach technik elektro-energetyk, technik elektro-mechanik, technik automatyk, technik programista, a także szereg innych kursów i szkoleń będziemy prowadzili. Będzie to wynikało z zapotrzebowania naszych pracowników, czyli pracowników Polskiej Grupy Energetycznej, ale docelowo Centrum będzie także otwarte dla innych chętnych z tego regionu. Będziemy się dostosowywali elastycznie do potrzeb rynku, a także do potrzeb osób, które będą chciały podnosić swoje kwalifikacje – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czyli przede wszystkim jest to szansa dla pracowników na rozwój?

   Tak, jest to ogromna szansa dla pracowników, jest to, jak wspominałem, pierwszy realny i konkretny krok w procesie transformacji regionu bełchatowskiego. Pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej, będą mogli podnieś swoje kwalifikacje, nauczyć się nowego zawodu, nauczyć się zawodów nowoczesnych potrzebnych nowoczesnej energetyce – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czy powstanie takiego Centrum przyczyni się do tego, że proces transformacji przebiegnie płynniej?

   Zmiana, którą niesie ze sobą transformacja, zawsze rodzi pewne obawy, każda zmiana rodzi pewne obawy i zdajemy sobie z tego doskonale sprawę. My, jako Polska Grupa Energetyczna, a także górnictwo i energetyka konwencjonalna, jako zarządy, jako kierownictwo, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie to jest poważne wyzwanie. Mamy plan, jak to zrealizować, a Centrum jest pierwszym krokiem do realizacji tego planu. Chcemy zrealizować szereg inwestycji. Będziemy tutaj budować fotowoltaikę, będziemy budowali wiatraki na lądzie. Chcemy tutaj wybudować także Zakład Termicznej Utylizacji Odpadów, a administracja rządowa, co mogliśmy usłyszeć z ust pana Posła Antoniego Macierewicza, planuje tutaj wybudowanie elektrowni atomowej. Bełchatów jest doskonale zlokalizowany, leży w centrum Polski, wychodzą od niego, w różnych kierunkach, linie energetyczne, jest to doskonała lokalizacja dla elektrowni atomowej. Mamy nadzieję, że ten projekt zostanie zrealizowany, to dałoby silny impuls gospodarczy dla tego regionu, także dla firm działających, a także wiele miejsc pracy, dla mieszkańców tego regionu ­– podsumowuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Podziel się
Oceń

Reklama
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test