Marzenia o własnym M coraz bardziej realne

  • 12.02.2021, 08:00
  • Redakcja lokalna.news
11022021-konferencja-mieszkania-umradomsko-gowin-kornecka-druzinski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
11 lutego w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Krajowym Zasobem Nieruchomości a sześcioma gminami z terenu województwa łódzkiego. Podczas wydarzenia obecni byli m.in. Wicepremier Jarosław Gowin, Wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii Anna Kornecka oraz Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra

   Młodzi ludzie, zwłaszcza  młode rodziny, marzą o swoim własnym mieszkaniu na początku drogi życiowej. Niestety nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Nie wszystkich stać na to, aby wziąć kredyt mieszkaniowy. Problemem jest również dostępność mieszkań zwłaszcza w mniejszych miastach. Rozwianiem tych problemów ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM). Dzięki tej inicjatywie mniejsze miasta jak Radomsko, Bełchatów, Pabianice, Skierniewice, Sieradz, czy Piotrków Trybunalski będą mogły  budować mieszkania, przede wszystkim tanie mieszkania. Warto podkreślić, że wszyscy lokatorzy, którzy w ramach umowy biorą udział w kosztach i pokryją co najmniej 20% kosztów budowy lokalu, SIM zapewni możliwość dojścia do własności lokalu po 15-20 latach. O tym, jak dużym sukcesem jest powitanie SIM-ów, mówił Wicepremier Jarosław Gowin

   Historia ostatnich 30 lat w Polsce, to historia wielkiego, spektakularnego sukcesu. Jest jednak taka sfera, w której, jak pokazują wszystkie badania opinii publicznej, mamy bardzo dużo do nadrobienia, nawet do średniej europejskiej. To jest sfera bardzo ważna, mam na myśli mieszkalnictwo. Trudno dziwić się młodym rodzinom, że nie decydują się na posiadanie dzieci, w sytuacji tak trudnego dostępu do mieszkań. Ja powiem tylko o okresie ostatnich 5 lat, w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy. W tym czasie liczba mieszkań na 1000 mieszkańców wzrosła w Polsce z 365 do ponad 390. Duży postęp, ale przypomnę, że średnia unijna wynosi 450, a w najbogatszych krajach takich jak Niemcy, przekracza 500. Cały czas, mieszkanie jest jednak produktem luksusowym. Bardzo wiele młodych małżeństw, wiele młodych rodzin, nie może sobie na ten luksus pozwolić. Stąd przełomowy w moim przekonaniu projekt, jakim jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

Szczegółowo o projekcie opowiedziała Wiceminister Anna Kornecka

   Pan Premier wspomniał, że w Polsce w ubiegłym roku, wybudowała się rekordowa ilość mieszkań. Tak, tych mieszkań buduje się coraz więcej, ale buduje się w dużej mierze w tych największych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, a to właśnie dla takich miast jak Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Pabianice czy Radomsko projektowaliśmy rozwiązania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. To właśnie w takich miastach, chcielibyśmy rozwijać mieszkalnictwo, to właśnie tutaj najbardziej potrzeba tego wsparcia również o charakterze finansowym. Montaż finansowy, który w tym momencie proponujemy w ramach SIM-u, zapewnia opłacalność i realizację takich inwestycji mieszkaniowych, które do tej pory, być może z różnych przyczyn, nie mogły zostać zrealizowane. Ten ogół rozwiązać, bo SIM to tylko jedno z rozwiązań, które proponujemy w ramach programów mieszkaniowych, przede wszystkim kładzie nacisk na współpracę, współpracę Rządu od tej strony tytułowania instrumentów, rozwiązań, które nadają się do zastosowania przez inne podmioty, te podmioty, które na rynku funkcjonują, które do tej pory przeprowadziły inwestycje mieszkaniowe. Takimi podmiotami są zarówno gminy, jaki i Towarzystwa Budownictwa Społecznego, funkcjonujące też pod nową nazwą Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Chcemy też przenieść duży nacisk na prowadzenie inwestycji przez prywatne podmioty, przez prywatne firmy, bardzo często lokalne firmy, zarówno te deweloperskie, jak i te, które będą realizowały później te inwestycje. Ten aspekt jest dla nas dużo ważniejszy niż samo planowanie budowy mieszkań z perspektywy Warszawy. Chcemy, żeby samorządy aktywnie współpracowały w ramach tych rozwiązań mieszkaniowych. Po naszej stronie widzimy to wsparcie, przede wszystkim to finansowe wsparcie, ale też to wsparcie o charakterze organizacyjnym. Jest w tym duża zasługa Krajowego Zasobu Nieruchomości, którego działania mają zmierzać do tego, abyśmy te wszystkie pomysły, te wszystkie inwestycje mogli rzeczywiście realizować. KZN dysponuje gruntami, które mogą być wnoszone do SIM-u, a z kolei w ramach dofinansowania, czy to z Funduszu Dopłat, czy z nowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa zapewniamy środki finansowe najpierw na powstanie takiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, to jest do 3 000 000 zł na każdą z gmin, która do takiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Przystąpi, a później 35% finansowania takiej inwestycji można uzyskać z bezzwrotnych środków z Funduszu Dopłat. To, co jest bardzo ważne, to odchodzimy od zasady refinansowania, czyli te środki wszystkie, które zapewniamy, będą możliwe do pozyskania z góry, czyli na samym początku inwestycji po to, ażeby każda z gmin, która będzie chciała inwestować, mogła bez angażowania na samym początki inwestycji ogromnych środków, rozpocząć tę inwestycję i planować kolejne.

Prezydenci Radomska, Bełchatowa, Skierniewic, Sieradza, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego podpisali porozumienie z Prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości, Bartłomiejem Druzińskim, który podkreślił, jak ważna w tym projekcie jest współpraca z samorządami.

   Chciałbym tutaj podkreślić bardzo ważna rolę samorządu i Państwa, którzy jesteście przedstawicielami najwyższych władz samorządowych i tak pełne zaangażowanie we współprace z KZM i możliwość realizacji wspólnej inicjatywy jaką jest SIM, który będziemy niebawem zakładać. Dzisiejsze podpisanie porozumienia, które ma miejsce w Radomsku, to kolejny krok w stronę realizacji Narodowego Programy Mieszkaniowego. Podpisany dokument to zwieńczenie rozmów, które mieliśmy przyjemność odbyć z panem wojewodą około miesiąc temu. Wierzę, że to początek owocnej współpracy, której efektem będzie realizacja mieszkań o tanim czynszu na wynajem, z dojściem do własności. Myślę, że mogę powiedzieć, że takim naszym patronem będzie liczba 6. Dlaczego? Województwo łódzkie jest to region, który zajmuje 6% powierzchni Polski. Dzisiaj podpiszemy dokument z 6 gminami, wniesiemy do nowego SIM-u nowe działki o powierzchni 6 hektarów, na których powstanie około 600 mieszkań. Myślę, że dzisiejsze podpisanie porozumień, to początek współpracy i niebawem spotkamy się tutaj wszyscy z Państwem na podpisaniu już aktu spółki, która będzie odpowiedzialna za budowę tanich mieszkań, dzięki wsparciu rządowych programów i nowego pakietu mieszkaniowego.

   Podczas konferencji padły ze strony mediów pytania do Wicepremiera Jarosława Gowin, o podatek medialny.  Ten jednak nie zamierzał odpowiadać na pytania dziennikarzy w tej kwestii.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe