Wieści z Powiatu „Gmina Radomsko” odc. 4 ( powiat radomszczański)

  • 12.11.2020, 09:20
  • Redakcja lokalna.news
10112020_wzp_gmina_radomsko_radczyc.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Funkcjonowanie Urzędu Gminy w czasie pandemii. Liczba zachorować na koronawirusa w naszym kraju przekroczyła 20 000 tysięcy, niebezpiecznie zbliżając się do 30 000 tysięcy. Wprowadzane są kolejne obostrzenia, kolejne restrykcje. Wiele urzędów, instytucji, placówek, nadal pracuje zdalnie lub ogranicza do minimum kontakty z petentami. Urzędy, takie jak np. gminy, nie mogą jednak sobie pozwolić na całkowity przestój. Muszą funkcjonować, aby zwyczajnie służyć mieszkańcom. Na przykładzie Gminy Radomsko widać, że przy zachowaniu środków ostrożności oraz przestrzeganiu przepisów sanitarnych, urząd może funkcjonować i to bardzo sprawnie, realizując zamierzone inwestycje czy projekty.

Urząd Gminy Radomsko postanowił zostać otwartym i przyjmować petentów. Do urzędu można przyjść i załatwić swoją sprawę. Oczywiście wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc, przypomina, aby dla bezpieczeństwa swojego, ale i innych, przestrzegać reżimu sanitarnego, zakładając maseczki bądź przyłbice, oraz dezynfekując ręce. Przy wejściu do budynku gminy, ustawione są bariery ze szkła, bądź pleksi, aby ograniczyć kontakt z pracownikiem. Przy wejściu znajdują się również dezynfektory, z których można skorzystać i zdezynfekować ręce. Wszystkie te działania podejmowane są po to, aby urząd funkcjonował i był do dyspozycji mieszkańców. Wójt zachęca jednak, aby w miarę możliwości, wszystkie formalności, załatwiać online, bądź korespondencyjnie.

Realizacja inwestycji proekologicznych

Gmina Radomsko, mimo trudnych warunków, stara się realizować wszystkie zaplanowane przez siebie inwestycje. Jedną z nich, jest termomodernizacja budynku gminy. Inwestycja jest już niemal w pełni zakończona. Trwają jeszcze pewne prace wykończeniowe, ale one nie są związane bezpośrednio z programem termomodernizacji. Są to różne rodzaju prace naprawcze, takie jak podłączenie monitoringu, malowanie pomieszczeń, remont sali konferencyjnej oraz poszczególnych pomieszczeń pracowników. W ramach samej termomodernizacji postawiono na ekonomię oraz ekologię. Jednym z przedsięwzięć poczynionym w tym celu, było wymienienie źródła ciepła. Wymieniono stary kocioł olejowy, na ogrzewanie sieciowe, czyli został zamontowany nowy węzeł cieplny, co w rezultacie powinno przynieść dużo oszczędności, ponieważ, jak mówi Wójt, ogrzewanie olejowe było dosyć archaiczne i jednocześnie dosyć kosztowne. W ramach tego projektu docieplone zostały wszystkie przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dach i stropodach na całym budynku gminy. Została po części wymieniona stolarka otworowa, czyli okna i drzwi, jednak nie wszystkie. Wymieniono również całą instalację centralnego ogrzewania. Wymieniono wszystkie grzejniki, kaloryfery i wszystkie piony zostały wykonane na nowo w taki sposób, aby nie opierały zbyt dużo ciepła, co pozwoli na kolejne oszczędności. W ramach projektu wymieniono całą oprawę świetlną, ponad 130 sztuk wymieniono na LED-owe. Zamontowano również instalację fotowoltaiczną.

Projekt termomodernizacji jest bardzo ważny dla gminy, ze względu na czynnik ekonomiczny, czego skutkiem mają być mniejsze rachunki za energię elektryczną. Jeśli chodzi o cenę inwestycji, wartość po przetargu wyniosła około 800 000 zł. Termomodernizacja budynku gminy była realizwana łącznie z termomodernizacją budynku Szkoły Podstawowej w Strzałkowie. Łączna wartość tych dwóch zadań wyniosła 1 800 000 zł. Po podliczeniu wszystkiego, Gminę Radomko, inwestycja kosztowała 800 000 zł. Reszta pieniędzy pochodzi z funduszy zewnętrznych.

Jeśli chodzi o termomodernizację budynku szkoły w Strzałkowie, zakres prac był zbliżony to termomodernizacji budynku gminy. Polegały one na dociepleniu przegród zewnętrznych i wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Zlikwidowano również bardzo nieekologiczny kocioł na paliwo stałe, w postaci węgla i drewna. Teraz ciepło szkole dostarcza kocioł gazowy. Taką instalację można było wykonać, ponieważ Strzałków jest w dużym stopniu zgazyfikowany. Dodatkowo zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Gmina Radomsko, w dalszym ciągu będzie starała się stawiać na ekologie. W przyszłości kolejne budynki szkole będą podawane wyminie źródła ciepła tak, aby stopniowo pozbywać się kotłów na węgiel i drewno, a w ich miejsce zakładać ekologiczne kotły. Będzie również nacisk na zakładanie paneli fotowoltaicznych, czyli odnawialne źródła energii.

Wójt Gminy Radomsko, będzie chciał w najbliższej przyszłości zadbać o infrastrukturę wodociągową gminy, oraz przede wszystkim zwodociągować te miejscowości, które nie mają jeszcze dostępu do wody bieżącej. W pierwszej kolejności zostaną zrobione wodociągi krótkie na Lipiu, w Strzałkowie, pod Cerkawizną. Docelowo jest w planach budowa wodociągu w miejscowości Klekowiec.

Inwestycje drogowe

Oprócz inwestycji proekologicznych gmina zrealizowała kilka inwestycji drogowych. W ostatnim czasie przebudowano drogę powiatową w miejscowości Dziepółć. Została tam wykonana nowa powierzchnia asfaltowa wraz z poboczami z tłucznia. Została przebudowana ul. Kochanowskiego w Strzałkowie. Wybudowano tam chodniki, wraz z odprowadzaniem wód deszczowych. W miejscowości Kietlin ul. Leśna została przebudowana wraz z chodnikami. Przebudowana została również ul. Polna w Strzałkowie. Została tam wykonana podbudowa wraz z nawierzchnią praktycznie od podstaw. W Dąbrówce została wykonana przebudowa ul. Świerkowa. Przy współpracy ze Starostwem wykonano również parking przy cmentarzu w Strzałkowie. Zmodernizowana została droga w Płoszowie, konkretnie ul. Radomszczańska. Ulica ta o długości około 1 km została wykonana w mało spotykanej technologii, jak na polskie drogi, mianowicie w technologii odprowadzania wód deszczowych tzw. drenażem francuskim.

W najbliższym czasie przy współpracy z powiatem będzie budowany chodnik przy drodze powiatowej w Szczepocicach od skrzyżowania w kierunku szkoły podstawowej. Będzie to chodnik o szerokości 2 m, wraz z wjazdami na posesje.

W przyszłym roku powinna być realizowane przedsięwzięcie, jakim jest budowa kanalizacji w miejscowości Dziepółć oraz wodociągi w Cerkawizna, w Strzałkowie ul. Moniuszki na łączniku drogi między Kochanowskiego a ks. Korala oraz w miejscowości Lipa.

Inwestycje zrealizowane

Gmina może pochwalić się zakupem nowego, średniego wozu strażackiego dla OSP Dąbrówka. Batalia o zakup tego samochodu trwała już kilka lat. Wartość tego samochodu to 800 000 zł. Gmina, przy współudziale wszystkich radnych, jednomyślnie zaakceptowali dotację własną w wysokości 200 000 zł. Reszta funduszy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Samochód przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno gminy, jak i powiatu. Jednostka ma również pod opieką lasy województwa śląskiego.

Wśród inwestycji czy projektów, o których warto wspomnieć, to ponowne uruchomienie funduszu sołeckiego. Dzięki temu, mieszkańcy sami gminy, sami mogą decydować, co zostanie zrobione za określoną sumę pieniędzy. W ramach funduszu sołeckiego poczyniono wiele zadań. Zostały wybudowane dwa place zabaw z siłowniami zewnętrznymi, zakup oświetlenia fotowoltaicznego z lampami LED-owymi oświetlenia ulicznego i parkowego, które są bardzo ekonomiczne ze względu na to, że są samowystarczalne. Udało się również wyremontować dach w remizie strażackiej w OSP Szczepocice oraz dach na bibliotece w Płoszowie, oraz wiele innych mniejszych i większych inwestycji.

Plany na najbliższą przyszłość

Priorytetowym zadaniem na przyszły rok, to będzie budowa drogi gminnej, o długości około 2 km, w miejscowości Bobry, wraz z przepustami i odwodnieniem. Wartość tego zadania to około 2 000 000. Drugim zadaniem, które gmina będzie chciała zrealizować to budowa kanalizacji w miejscowości Dziepółć, oraz budowa wodociągów w miejscowości Cerkawizna. - Będziemy robić wszystko, aby nasze wnioski były rozpatrzone pozytywnie mówi Wójt Gminy Radomko, Roman Radczyc.

- Na koniec chciałbym wystosować apel, jeśli chodzi o ostatni okres, związany z dużą liczna zachorować. Przez wzgląd na rodzinny, na przyjaciół, na kolegów i koleżanki, ludzi, którym zawdzięczamy nie mało, czyli urzędnikom, pielęgniarką, kasjerkom, lekarzom, stosujmy się do nakazów noszenia maseczek i dezynfekcji rąk dodaj Wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe