Obchody 76. rocznicy Bitwy pod Ewiną

  • 13.09.2020, 21:56
  • Redakcja lokalna.news
Obchody 76. rocznicy Bitwy pod Ewiną
W niedzielę 13 września odbyły się obchody 76. rocznicy Bitwy pod Ewiną. Kolejny raz za organizację obchodów była odpowiedzialna Radomszczańska Lewica, tym razem pod nazwą „Nowa Lewica”.

12-13 września 1944 roku 3. Brygada Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierana przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego, stoczyła bitwę z jednostkami armii niemieckiej. 13 września, 76 lat później, w lesie pod Ewiną, odbyły się uroczystości upamiętniające heroiczną walkę żołnierzy.

Była to największa bitwa partyzancka na ziemi łódzkiej. Około 600 partyzantów starło się z 6 000 tysiącami Niemców i wojsk satelickich. Celem ataku niemieckiego było zniszczenie sił 3 Brygady, jednak to się nie udało. Partyzanci wyszli z okrążenia i prowadzili działalność bojową na terenie całego kraju do końca wojny. Podtrzymywanie pamięci o tych wydarzeniach jest bardzo ważne, dlatego że znaczna część uczestników, którzy walczyli po stronie polskiej, była stąd, to byli chłopcy i dziewczęta z naszego powiatu, z okolicznych powiatów. To nasze rodziny ­mówi Arkadiusz Ciach, radny powiatowy, Przewodniczący Nowej Lewicy w Powiecie Radomszczańskim,.

Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialna była Nowa Lewica. Organizowanie tych obchodów przez lewicę stało się niejako tradycją. Od 90-tego roku zawsze brała czynny odział w uroczystościach. Od kilkunastu lat wzięła na siebie obowiązek głównego organizatora.

Po części oficjalnej na wszystkich przybyłych czekały liczne atrakcje. Wśród nich były liczne atrakcje związane ze sprzętem wojskowym, np. wóz bojowy, strzelnice dla dzieci i dorosłych, zabytkowe motocykle.

Nie zabrakło również występów artystycznych, m.in. Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki” z Kielc, Orkiestry Dętej „Expresja”, znanej z programu „Mali Giganci” Ani Wieleńskiej, Chóru Radomszczańskiego, Zespołu „Kraszewianki” i wielu innych. Każdy głodny mógł posilić się wojskową grochówką.

Więcej w materiale filmowym

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Maria
Maria 13.09.2020, 22:05
Super akcja, Brawo Lewica. Dzikeuje Telewizji z obecność

Pozostałe