piątek, 29 marca 2024 11:34
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Przymusowe wykorzystanie zaległego urlopu? Nowa wersja tarczy antykryzysowej

W środę rząd przyjął projekt nowej wersji ustawy o tarczy kryzysowej. Przewiduje on utrzymanie miejsc pracy poprzez rozwiązania wspierające pracodawców.
Przymusowe wykorzystanie zaległego urlopu? Nowa wersja tarczy antykryzysowej

Projekt przewiduje czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku, co pozwoli wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody, by nie doprowadzić do kumulacji niewykorzystanych urlopów.

Dopracowane zostaną też zasady pracy zdalnej tak, by zapewnić równe traktowanie pracowników, ale również pomóc zapobiegać ewentualnym nadużyciom.

Po wejściu przyjętych przepisów w życie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego.

W projekcie znalazł się również punkt dotyczący ograniczenia - do poziomu 10-krotności minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 2600 zł brutto miesięcznie - odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy.

Projekt daje również możliwość zawieszenia, po porozumieniu z organizacjami związkowymi niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają charakter socjalny. Będzie to możliwe jeśli w czasie epidemii pracodawca zanotuje określony spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.

W tym przypadku spadku obrotów oraz istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń będzie również możliwe niestosowanie postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania ustalających wyższą niż wymagana ustawowo wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test