czwartek, 25 kwietnia 2024 19:34
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Zaostrzenie ograniczeń na terenie kraju

Dziś podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia ogłosili kolejne kroki, które rząd podjął w walce z koronawirusem. Dla obywateli oznacza to kolejne zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Co uległo zmianie?
Zaostrzenie ograniczeń na terenie kraju

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od jutra (1 kwietnia).

Pierwszą dużą zmianą jest to, że osoby poniżej 18 roku życia będą mogły opuścić dom tylko pod nadzorem dorosłego opiekuna.

Od jutra obowiązywać będzie również zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.

Minimalna odległość między pieszymi musi wynosi minimalnie 2 metry. Przepis ten dotyczy także rodzin. Wyłączenie z niego są tylko rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), oraz osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Od wtorku obowiązkowej kwarantannie będą musieli poddać się również domownicy mieszkający z osobą objętą kwarantanną. Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

  • powrotu z zagranicy
  • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zamknięte zostają wszystkie salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu itp. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zamknięte zostają również hotele i inne miejsca noclegowe. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Zawieszone zostają również rehabilitacje i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

W komunikacji publicznej już teraz może znajdować się jedynie tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących ten wymóg rozszerzony został także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Zmianie ulega również funkcjonowanie sklepów i placówek pocztowych.

  • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

  • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

  • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Dodatkowe zabezpieczenia będą musieli wprowadzić również pracodawcy:

  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test