Nowe przepisy, co wolno a czego nie? Rozwiewamy wątpliwości

  • 25.03.2020, 17:17
  • Redakcja lokalna.news
Nowe przepisy, co wolno a czego nie? Rozwiewamy wątpliwości
Czy możemy wychodzić na spacery, uprawiać sport? Czy jeśli wychodzimy do pracy potrzebujemy zaświadczenie? Rząd odpowiada na najczęstsze pytania.

Nowe przepisy obowiązują do 11 kwietnia. Zaostrzenia te mają za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce i pozwolić na unikniecie z Włoch czy Hiszpanii. W związku z tą sytuacją zrodziło się kilka pytań.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak, jednak dla bezpieczeństwa podróżujących, w środkach transportu publicznego będzie mogło przebywać jedynie tyle osób ile wynosić będzie liczba połowy miejsc siedzących. W autobusach bełchatowskiego MZK, będzie mogło zatem przebywać maksymalnie 15 osób.

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Rząd nie planuje zamykania sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak. Restauracje nadal będą mogły pełnić usługi dowozu posiłków.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin). Tak samo sytuacja wygląda, jeśli chcemy biegać.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Ponownie, przepisy pozwalają na realizację niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Warto jednak ograniczyć takie wyjścia do minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw i siłowni plenerowych, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzone zasady zezwalają jednak na uczestnictwo jedynie 5 osób w nabożeństwach.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe