Oświadczenie Prezydent Miasta

  • 19.03.2020, 11:04
  • Redakcja lokalna.news
Oświadczenie Prezydent Miasta
Mariola Czechowska wydała oświadczenie skierowane do mieszkańców Bełchatowa.

W swoim oświadczeniu prezydent Mariola Czechowska odniosła się do panującej w kraju sytuacji i do działań jakie w związku z nią podejmuje miasto. Szkoły, przedszkola i żłobi są zamknięte. Podobnie Urząd Miasta i spółki podlegające miastu, gdzie wszystkie sprawy można załatwić elektronicznie przez telefon bądź internetowo. MZK zawiesiło niektóre kursy, a na osoby będące w grupie ryzyka i objęte kwarantanną czeka pomoc min. ze strony Straży Miejskiej i Harcerstwa. Miasto angażuje się również w akcje #zostańwdomu.

Już na początku marca w Urzędzie Miasta, wszystkich podległych mu placówkach, szkołach, przedszkolach, miejskich spółkach, wspólnotach mieszkaniowych oraz emzetkach umieściliśmy plakaty z informacjami o zasadach higieny i ochrony osobistej, w tym głównie te dotyczące prawidłowego mycia rąk.

Wszystkie miejskie szkoły podstawowe, przedszkola, żłobek oraz liceum są zamknięte od czwartku, 12 marca, przy czym przez pierwsze dwa dni (tj. 12 i 13 marca) szkoły podstawowe i przedszkola powadziły tylko działalność opiekuńczą. Obecnie uczniowie pozostają w swoich domach, ale na bieżąco realizują treści programowe przesyłane przez nauczycieli drogą elektroniczną. W tym samym czasie swoją działalność wstrzymały wszystkie miejskie placówki kultury (Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Regionalne oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna) i sportu (Miejskie Centrum Sportu, hala Energia, lodowisko, Stadion Miejski i boiska treningowe).

Zapewniam, że w trosce o osoby objęte w Bełchatowie kwarantanną, zarówno Miejski Sztab Kryzysowy, jak i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są w ciągłym kontakcie z Sanepidem i na bieżąco realizują jego zalecenia.

Podjęliśmy także decyzję, by od poniedziałku, 16 marca, zawiesić bezpośrednią obsługę w Urzędzie Miasta. Możecie Państwo jednak załatwiać wszystkie swoje sprawy drogą elektroniczną lub telefoniczną. Do Państwa dyspozycji jest także skrzynka korespondencyjna, którą zawiesiliśmy przy wejściu głównym do magistratu. Można do niej wrzucać kartki z własnym numerem telefonu oraz prośbą o kontakt urzędnika.

Wprowadzane w mieście ograniczenia dotyczą także działalności podległych magistratowi spółek. PGM, Wod.-Kan., PEC i BTBS prowadzą obsługę mieszkańców drogą elektroniczną i telefoniczną. Z kolei MZK zawiesił dwa kursy linii nr 5 i 7, w autobusach powstały zaś tzw. strefy wydzielone, które mają zabezpieczyć kierowców. Każdego dnia nasze emzetki są dodatkowo dezynfekowane.

W naszych działaniach uwzględniliśmy także ogólnopolską akcję #zostańwdomu, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważne w walce z koronawirusem jest ograniczenie przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Informacje o akcji regularnie umieszczamy na miejskim FB oraz Instagramie. Jednocześnie na stronie www.belchatow.pl utworzyliśmy specjalną zakładkę „Koronawirus – co musisz wiedzieć”, w której znajdują się ważne informacje na temat koronawirusa, miejskich działań, profilaktyce oraz prawidłowych zachowań w obliczu epidemii.

Jednym z ważniejszych działań jest także bezpośrednia pomoc osobom starszym i chorym. We wszystkich sprawach zagrażających życiu i zdrowiu lub w przypadku konieczności wykupienia leków, starsi mieszkańcy Bełchatowa mogą dzwonić do Straży Miejskiej. W akcję pomocy włączyli się także bełchatowscy harcerze.

Z oświadczenia tego możemy się także dowiedzieć, że w tym miesiącu nie odbędzie się Sesja Rady Miasta, oraz posiedzenia wszystkich komisji. Mariola Czechowska apelowała również do mieszkańców aby w obliczu zagrożenia korzystali tylko z rzetelnych źródeł informacji. Prosiła również o zachowanie spokoju i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji, ponieważ razem możemy wiele zdziałać i wpłynąć na zmniejszenie liczby zachorowań.  

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe