To przecież tylko pokaz

  • 04.07.2019, 09:57
  • Żródło: redakcja/belchatow.pl
To przecież tylko pokaz
Na pewno nikomu nie jest obcy temat organizacji "pokazów" różnych produktów, na które to zapraszani są głównie seniorzy. Główny cel takich przedsięwzięć raczej też nie pozostaje tajemnicą dla nikogo... poza samymi zaproszonymi. Do bełchatowskiego rzecznika konsumentów zgłasza się jednak coraz więcej osób pokrzywdzonych przez nieuczciwych sprzedawców.

Dostajesz telefon z zaproszeniem na pokaz ekskluzywnych garnków, a za samo przyjście miły głos w słuchawce gwarantuje otrzymanie atrakcyjnego upominku. Dodatkowo na miejscu będziesz miał możliwość zakupu towaru w "korzystnej" cenie, ale sam udział w wydarzeniu oczywiście do niczego nie zobowiązuje.

Najczęściej jednak taki wspaniały i najskuteczniejszy towar jest wątpliwej jakości i sprzedawany jest po znacznie zawyżonej cenie.

Podczas takich spotkań często dochodzi do poważnych nieprawidłowości i naruszeń prawa, przede wszystkim nieuczciwych praktyk rynkowych, manipulacji, których ofiarami padają głównie seniorzy. Wykorzystywanie gorszego stanu zdrowia, spowolnionych reakcji, naturalnej ufności i wiary w dobre intencje handlowców – to najczęstsze sposoby i techniki nieuczciwych sprzedawców. Takie działania są niewątpliwie naganne nie tylko z punktu widzenia etyki, ale też prawa - zaznacza Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bełchatowie, Piotr Porzeżyński.

Właśnie takie nieuczciwe techniki sprzedaży często stają się powodem osobistych tragedii ludzi, którzy dokonując zakupu takiego towaru, wpędzają się w olbrzymie problemy finansowe, ponieważ mimo tego, że w terminie 14 dni od daty zakupu teoretycznie mogą odstąpić od umowy, w praktyce nie wygląda to tak banalnie. Warto więc tłumaczyć naszym seniorom, jak nie dać się nabrać na takie atrakcyjne oferty, żeby ograniczyć możliwe negatywne konsekwencje.

 

Co zrobić, jeśli doszło już do podpisania takiej niekorzystnej umowy?

Najpierw należy wysłać do sprzedawcy list polecony (najlepiej za potwierdzeniem odbioru) z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy, a jego kopię zachować jako dowód. Następnie w przeciągu 14 dni od dnia, w którym odstąpiliśmy od umowy, powinniśmy zwrócić sprzedawcy lub osobie przez niego upoważnionej zakupiony pochopnie towar.

Niestety, nie w każdym przypadku prawo daje możliwość wycofania się z takiej umowy. Najbezpieczniej więc będzie nie przyjmować zaproszeń na spotkania organizowane w hotelach, lokalach gastronomicznych czy domach potencjalnych klientów. Jeśli jednak już pójdziemy i damy się nakłonić na taki zakup, możemy zgłosić się po poradę i pomoc do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bełchatowie, które mieści się w Starostwie Powiatowym (budynek B) przy ul. Pabianickiej 26 lub pod nr tel. 44 635 86 24.

Źródło: redakcja/belchatow.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe