Jak sobie radzić w czasie upałów?

  • 11.06.2019, 10:48
  • redakcja/belchatow.pl/imgw
Jak sobie radzić w czasie upałów?
Na cały obecny tydzień prognozowane są wysokie temperatury i burze na terenie całego naszego kraju. Chwilowym wytchnieniem może być jedynie czwartek, ale różnica temperatur będzie wynosiła niestety tylko kilka stopni. Nawet nocami nie możemy liczyć na spadek temperatur, ponieważ często nie będzie ona spadać poniżej 20 kreski.

Od początku tygodnia aż do środy wieczorem temperatura będzie dochodziła nawet do 32 stopni Celsjusza. Upałowi dość często towarzyszą również burze. Tak też będzie w tym tygodniu. Takim zjawiskom towarzyszyć będą silne porywy wiatru, opady gradu oraz ulewny deszcz. Po nieco chłodniejszym czwartku, w piątek najprawdopodobniej czeka nas ponowny, silny napływ powietrza zwrotnikowego i znaczny upał. Niezbyt silne ochłodzenie nastąpi dopiero w niedzielę.

Jak poradzić sobie z takimi niekorzystnymi warunkami?

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na osoby, którym upały mogą najbardziej zaszkodzić - dzieci i osoby starsze. Zadbajmy o to, aby pomóc im przetrwać ten gorący okres:

  • nie wychodźmy na dwór w najbardziej upalnej porze dnia (między godzinami 11:00-16:00);
  • pamiętajmy o nakryciach głowy i okularach przeciwsłonecznych;
  • w miarę możliwości starajmy się przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach lub osłoniętych i zacienionych miejscach;
  • unikajmy intensywnych treningów na zewnątrz;
  • pijmy dużo wody i unikajmy słodkich napojów oraz alkoholu;
  • jeśli wybieramy się w podróż, zaplanujmy ją na godziny popołudniowe, a w drodze róbmy częstsze przerwy na regenerację;
  • w ciągu dnia nie otwierajmy okien, mieszkania wietrzmy wieczorem;
  • rozsądnie gospodarujmy wodą;

W czasie upałów pamiętajmy też o naszych zwierzętach. Jeśli przebywają one na co dzień na zewnątrz, pomyślmy o przygotowaniu im zacienionych miejsc, w których będą mogły się schronić przed słońcem. Nie zapominajmy o zapewnieniu stałego dostępu do wody. W czasie największego nasłonecznienia nie zabierajmy naszych czworonożnych pupili na długie spacery.

redakcja/belchatow.pl/imgw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe