Na emeryturę lepiej przejść w lipcu

  • 03.06.2019, 11:09
  • Redakcja Twoja Telewizja Lokalna
Na emeryturę lepiej przejść w lipcu fot. Miasto Bełchatów
Termin, w którym składa się wniosek o emeryturę może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o jej wysokość. Wpływ na wypłacaną kwotę ma tzw. schemat waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS, który jest wyjątkowo niekorzystny dla osób, które takie wnioski składają w czerwcu.

Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Jeżeli złożysz wniosek o emeryturę w czerwcu, Twoje składki roczne zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą Ci jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli poczekasz ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej dochodzi Ci jeszcze waloryzacja za jeden kwartał - wyjaśniają pracownicy ZUS.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przyznana emerytura będzie wypłacana od miesiąca złożenia wniosku - więc w tym przypadku od lipca, a nie od czerwca. Decyzję o terminie złożenia wniosku każdy musi podjąć sam, ale dobrze jest być świadomym ewentualnych różnic w wysokości wypłacanego świadczenia. Pomóc w dokonaniu tego wyboru może doradca emerytalny, który wyliczy możliwe kwoty emerytury.

Coraz więcej osób wie już o tym, że czerwiec nie jest dobrym miesiącem na składanie wniosków o emeryturę. Widać to choćby po ubiegłorocznym wpływie wniosków o to świadczenie do jednego z łódzkich oddziałów. W maju wpłynęło 860 wniosków, w czerwcu 350, a w lipcu ponad 3 tys. Warto przypominać, by osoby, które myślą o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu, naprawdę dobrze się nad tym zastanowiły, bo mogą sobie zaniżyć wysokość świadczenia. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

Wyboru terminu złożenia wniosku nie mają osoby przechodzące z renty na emeryturę (tzw. emerytura z urzędu) i kończą wiek emerytalny w czerwcu, wniosek mogą złożyć tylko w czerwcu, ponieważ od tego miesiąca z mocy prawa zyskują status emeryta.

Redakcja Twoja Telewizja Lokalna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe