czwartek, 25 kwietnia 2024 23:37
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Duża inwestycja w Elektrowni Bełchatów

Wspomniane przedsięwzięcie to budowa magazynu energii elektrycznej o mocy 1 MW netto. Będzie to pierwszy w Polsce tego typu obiekt, a postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostało już ogłoszone przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. Termin składania ofert upływa 23 maja br.
Duża inwestycja w Elektrowni Bełchatów

To pionierskie w kraju rozwiązanie, którego rezultatem będzie magazyn energii elektrycznej w technologii baterii elektrochemicznych, zintegrowany z blokiem konwencjonalnym – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Podstawową funkcją magazynu, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, będzie zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego. Jest to szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną. W ramach projektu badawczego przeanalizujemy również m.in. możliwość zasilania z magazynu energii wybranych urządzeń pomocniczych, zapewnienia natychmiastowej reakcji na wystąpienie przerwy w zasilaniu podstawowym oraz optymalizacji poboru energii na potrzeby ogólne bloków. Realizacja projektu pilotażowego pozwoli także przetestować wykorzystanie magazynu energii elektrycznej pod kątem rynku mocy oraz możliwości świadczenia wybranych usług systemowych i arbitrażu cenowego.

Magazynowanie energii to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu elektroenergetycznego na świecie. Magazyny pozwalają gromadzić energię, a następnie dostarczać ją zgodnie z określonymi parametrami. Jest to szczególnie ważne w warunkach zwiększającego się udziału odnawialnych źródeł w strukturze wytwarzania. Równoważenie popytu i podaży energii jest dużym wyzwaniem, ponieważ jej produkcja nie zawsze wiąże się z bieżącym zapotrzebowaniem w systemie elektroenergetycznym. Jednak podobne problemy występują również w energetyce konwencjonalnej. Magazyny energii pomagają rozwiązać ten problem.

 

Bełchatowski projekt jest realizowany w ramach szerszego Programu Magazynowania Energii uruchomionego w Grupie PGE. Program jest kompleksowy i odnosi się do głównych obszarów biznesowych PGE: wytwarzania, dystrybucji i obrotu – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Po zakończeniu badań i testów dotyczących magazynu o mocy 1 MW, rozważymy zintegrowanie z blokiem konwencjonalnym magazynu o większej mocy. Oczywiście, należy to powiązać z wynikami projektu pilotażowego oraz określeniem preferowanej funkcjonalności magazynu i analizą ekonomiczną. Realizowany w Elektrowni Bełchatów projekt jest jednym z elementów naszej odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi polski sektor energetyczny w procesie zmiany modelu rynku energii elektrycznej. Ten innowacyjny projekt doskonale wpisuje się także w naszą statutową misję zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Grupa PGE rozwija również inne projekty z obszaru magazynowania energii, który ma szansę stać się ważną i dochodową częścią całego systemu energetycznego. Obecnie PGE pracuje nad ośmioma takimi projektami o łącznej mocy wstępnie szacowanej na około 40 MW m.in. przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar i farmie wiatrowej Karnice I.

Najstarszą i dotychczas najpowszechniej wykorzystywaną formą magazynowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym są elektrownie szczytowo-pompowe. Udział jednostek PGE w łącznej mocy zainstalowanej w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce wynosi około 85 proc. W kontekście dynamicznych zmian i przyszłości polskiego sektora energetycznego, magazynowanie energii nie może jednak ograniczać się tylko do układów szczytowo-pompowych. Program Magazynowania Energii jest więc kompleksową odpowiedzią lidera polskiego sektora elektroenergetycznego na potrzebę systemowego rozwoju technologii magazynowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test